Music 4 Buildings. Posłuchaj dźwięków białostockich budynków

2011.06.07 00:00
Odszukanie zagubionego uroku oraz piękna starych budynków i miejsc - to główny cel projektu "Music 4 Buildings - Muzyka budynków". Miejsce bardzo nietypowe - kompleks Wodociągów Białostockich. Akcja będzie miała swój finał w niedzielę, 19 czerwca w Starej Elektrowni.
Music 4 Buildings. Posłuchaj dźwięków białostockich budynków
Fot: A.D.
Muzycy Karbido wykonają improwizowany koncert w Starej Elektrowni

Podczas projektu, realizowanego w ramach prospołecznej akcji "Żubr budzi Podlasie", muzycy grupy Karbido zagrają zaimprowizowany koncert odzwierciedlający dźwięki, które wydobywa architektura. Tym razem będzie można posłuchać urządzeń, spadających kropli wody czy rur Wodociągów Białostockich. To pierwsza tego typu inicjatywa w stolicy Podlasia i jedna z pierwszych w Polsce. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Architektura - zamrożona muzyka
Opisywanie i odkrywanie architektury za pomocą muzyki - to główny cel artystycznego cyklu "Music 4 Buildings". Od przełomu lat 2002 i 2003 realizuje go kwartet Karbido. Projekt łączy w sobie badania w postaci nagrań terenowych, eksperymentalnych dźwięków architektury, a także prace studyjne i improwizacje na żywo, m in. na Ukrainie czy w Szkocji. Realizacja w Białymstoku jest jedną z pierwszych w Polsce. W 2010 r. ukazały się dwie pierwsze płyty z cyklu "Music 4 Buildings".
Tym razem Karbido podejmie próbę wydobycia dźwięków z dwóch obiektów. 19 czerwca o godzinie 21.00 muzycy wykorzystają do tego kompleks Wodociągów Białostockich i przenosząc je do Starej Elektrowni (Galerii Arsenał) wykonają improwizowany koncert. Jak sami obiecują: "nastąpi swoiste zatopienie elektrowni".

Zanurzyć się w dźwięk
Autorzy i organizatorzy akcji, opierając się na przekonaniu, że każda przestrzeń ukrywa pewne dźwięki, dokonali badania wybranych obiektów architektury białostockiej pod względem akustycznym. Ostatecznie do realizacji wybrano kompleks Wodociągów Białostockich - budynków o ponad stuletniej historii, przystosowanych do zaopatrywania w wodę miasta. Przez kilka czerwcowych dni artyści będą rejestrować i notować tę szczególną architekturę. Zwieńczeniem poszukiwań będzie audioperformance - unikatowy koncert muzyki improwizowanej, który odbędzie się w innym szczególnym akustycznie miejscu - w hali głównej budynku Starej Elektrowni. Wydarzenie zabrzmi w specjalnie zbudowanym nagłośnieniu kwadrofonicznym.
- Za pomocą muzyki chcemy pokazać nowe oblicze nieznanych lub już zapomnianych miejsc. W każdej przestrzeni ukryte są dźwięki, które możemy spróbować wydobyć i odtworzyć. Karbido w "Music 4 Buildings" łączy eksplorację dźwięków architektury z ekstremalną improwizacją - mówi Jakub Kwaśniewski, inicjator zaproszenia M4B do Białegostoku.

andy

901 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39