Muzeum Pamięci Sybiru ze specjalną pracownią konserwatorską

2020.07.14 13:49
To już półmetek w pracach nad wystawą stałą Muzeum Pamięci Sybiru. Na wszystkich kondygnacjach pojawiają się nowe elementy ekspozycji. Przygotowywane i zabezpieczane są również eksponaty, które mają znaleźć się na wystawie.
Muzeum Pamięci Sybiru ze specjalną pracownią konserwatorską
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru

Nowa pracownia konserwatorska

Aby prace te przebiegały w sposób kompleksowy, Muzeum przygotowuje specjalną pracownię konserwatorską. Dostarczeniem i montażem wyposażenia zajmie się wyłoniona w rozstrzygniętym postępowaniu katowicka firma.

W ramach prac nad wystawą stałą, jednym z głównych zadań Muzeum jest zabezpieczenie, konserwacja i renowacja cennych pamiątek, które pojawią się na ekspozycji. Zadania te będą przeprowadzane w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Dostawą i montażem sprzętu zajmie się firma Cebia, która została wyłoniona w ramach ogłoszonego przez Muzeum postępowania. Katowickie przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie szeroki asortyment produktów stosowanych do renowacji i konserwacji papieru, niezbędnych do pracy m.in. w archiwach czy bibliotekach. Obecnie w zbiorach Muzeum znajduje się blisko 5 tysięcy eksponatów fotografii, przedmiotów codziennego użytku, czy dokumentów. Jednak nadal prowadzone są działania mające na celu ich pozyskiwanie - jedną z tego typu inicjatyw jest akcja #Zapamiętani.

Jeszcze łatwiejsze wysyłanie zdjęć w ramach akcji #Zapamiętani

Akcja #Zapamiętani ma angażować odbiorców do czynnego udziału w budowie wystawy stałej. Chodzi w niej o to, aby upamiętnić Sybiraków oraz ich rodziny (dzieci, wnuków, prawnuków) poprzez wyjątkową instalację na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru, która składać się będzie z nadesłanych współczesnych fotografii.

Aby wysyłanie zdjęć stało się jeszcze łatwiejsze, Muzeum przygotowało specjalną stronę internetową www.zapamietani.eu, na której znajduje się formularz umożliwiający zapoznanie się z regulaminem oraz wysłanie zdjęcia i oświadczenia. Niezbędne formalności zawarte są w jednym miejscu. Niepotrzebne są skany papierowych oświadczeń - wszystko odbywa się wirtualnie.
Do tej pory, w ramach akcji #Zapamiętani, Muzeum pozyskało już kilkadziesiąt zdjęć.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1758 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39