Muzeum Powstania Warszawskiego pomoże tworzyć nową placówkę w Białymstoku

2011.02.16 00:00
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego będą pomagać w tworzeniu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Szefowie obu placówek podpiszą porozumienie w tej sprawie jeszcze w lutym.
Muzeum Powstania Warszawskiego pomoże tworzyć nową placówkę w Białymstoku
Fot: Ewelina Sadowska
Ekspozycja nt. Sybiru w Muzeum Wojska. Minister kultury Bogdan Zdrojewski, Tyszkiewicz i Sadowski

Muzeum Pamięci Sybiru powstanie w magazynach powojskowych na ul. Węglowej. Ma być tworzone z dużym rozmachem, na skalę ogólnopolską. Według planów, prace nad nim zakończą się w 2016 r.

- Chodzi o to, aby nie wyważać otwartych drzwi, aby maksymalnie skrócić drogę, jaką mamy przed sobą - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska, który póki co nadzoruje cały projekt powstania placówki.

Swoimi doświadczeniami będzie się z nim dzielił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - nowoczesnej, chętnie odwiedzanej placówki, która obala tradycyjne pojęcie muzeum. Jego sugestie, pomysły, ale też ostrzeżenia przed popełnieniem błędów z pewnością przydadzą się w Białymstoku.

- Chcielibyśmy, aby ten projekt dorównał temu, co udało się zbudować w Warszawie. Mamy deklarację stałej współpracy przy powstaniu Muzeum Pamięci Sybiru - podsumował poseł Robert Tyszkiewicz, dzięki którego staraniom Białystok nawiąże współpracę z Ołdakowskim (również posłem).

Pierwszy projekt jaki zostanie wspólnie zrealizowany to zorganizowanie zbiórki wspomnień i relacji Sybiraków do Archiwum Historii Mówionej.

E.S.

1476 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39