Muzeum Sybiru powstanie w Białymstoku. Są deklaracje władz

2010.07.01 00:00
Dużo planów i pobożnych życzeń, mniej konkretów i informacji, które dotąd nie zostały przekazane. Najważniejsze jest jednak, że miasto w końcu oficjalnie zadeklarowało: "W Białymstoku, na Węglowej, powstanie muzeum pamięci Sybiru".
Muzeum Sybiru powstanie w Białymstoku. Są deklaracje władz
Fot: E. Sadowska
Muzeum Sybiru będzie się mieściło w magazynie powojskowym nr 5 na ul. Węglowej w Białymstoku

- Prezentujemy dzisiaj ten pomysł, by "prawa autorskie" do tego muzeum pozostały przy Białymstoku - mówił w czwartek (1.07) prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski. W jego planach miałaby to być placówka podobna do Muzeum Powstania Styczniowego - na skalę ogólnopolską, a nawet europejską. - Mogłoby ono powstać do 2016 roku, przyjmując dzisiejszą datę za początkową - dodawał Truskolaski.

Muzeum powstanie w starym pawilonie powojskowym przy ul. Weglowej. Historyczny obiekt ma 4 tys. m2 powierzchni i ponad hektar terenów wokół. W najbliższym czasie miasto wystąpi o wydanie decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego, co potrwa około 4 miesięcy, potem zwróci się do architekta Jana Kabaca, który stworzył koncepcję zagospodarowania "Węglówki" o jej zmianę. Według niej, w magazynie nr 5 miało się znajdować Muzeum Wojska.

Pomysł na działanie placówki przygotuje białostockie Muzeum Wojska. - Koncepcja będzie ewaluowała - mówił jej dyrektor, Robert Sadowski. - Szkielet już mamy i na nim będziemy się opierać - wyjaśniał.
Na pewno wiadomo, że będzie nowocześnie i multimedialnie. Działając na emocje zwiedzających, muzeum ma prezentować wywózki na Sybir od czasów Rosji carskiej do 1956 r. Pierwszą namacalną jego częścią ma być serwis internetowy prezentujący historię zesłań obywateli Rzeczypospolitej - sybir.com.pl.

Szczegóły działania placówki pomoże Sadowskiemu opracować specjalnie powołana rada muzeum. Dziś na jej czele stanął podlaski poseł PO, Robert Tyszkiewicz. Jak zapewnił, radę, złożoną z ludzi nauki i kultury, uformuje do wrześniu i wtedy rozpoczną się prace nad konkretami.
- Uważam, że muzeum sybiru może wpisać się w projekt pojednania polsko-rosyjskiego. To powinno być miejsce badań i przestrogi następnym pokoleniom - snuł o placówce Tyszkiewicz, zaznaczając, że do projektu podchodzi szczególnie osobiście - jego matka, jako dziecko, była wywieziona w głąb Rosji. Zdaniem Tyszkiewicza, strona rządowa będzie sprzyjać powstaniu tej nowej historycznej instytucji i jest możliwe pozyskanie pieniędzy na jej realizację z budżetu państwa.

Jak wstępnie się szacuje, muzeum będzie kosztowało około 60 mln zł. Połowę lub nieco więcej pochłonie przygotowanie obiektu, a pozostałą część, m.in. przebudowa pobliskiego węzła kolejowego, budowa estakady czy parkingu.

Przeczytaj więcej o koncepcji działania placówki:
Trwają przygotowania do powstania Muzeum Sybiru

E.S.

1416 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39