Muzeum Wojska otwiera nową wystawę. Głównym bohaterem będzie... śledź! I to po białostocku

2024.05.23 20:47
W piątek (24 maja) odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy w Muzeum Wojska w Białymstoku. "Śledź w porcelanie. (Po białostocku)" to opowieść m.in. o historii naszego regionu.
Muzeum Wojska otwiera nową wystawę. Głównym bohaterem będzie... śledź! I to po białostocku
Fot: Materiały prasowe

Wystawa "Śledź w porcelanie. (Po białostocku)" przybliża mieszkańcom naszego regionu historię, której głównym bohaterem jest śledź. Ryba ta, oprócz bogactwa swoich znaczeń, jest niemal wizytówką naszego regionu, gdyż kojarzy się z Podlasiem dzięki słynnemu "śledzikowaniu".

Ekspozycja składa się na ponad sto porcelanowych naczyń do serwowania dań rybnych, wyróżniających się różnorodnymi kształtami. Kolekcję uzupełniają zdekompletowane pojemniki i półmiski. Co ważne, naczynia te pochodzą z niemieckich fabryk i manufaktur porcelany oraz polskich wytwórni.

- Skąd śledź w Białymstoku? Jedna z miejskich legend głosi, że hetman Jan Klemens Branicki w XVIII wieku przywoził do miasta beczki śledzi z gdańskiego targu rybnego. Historia prawdziwsza związana jest z charakterystyczną dla regionu gwarą, tzw. miękką wymową, polegające na zmiękczaniu i przeciąganiu niektórych głosek oraz podwyższaniu akcentacji, szczególnie końcowych partii wyrazów. Wymowa zyskuje wtedy „melodię”, w której można usłyszeć wpływy dialektu wileńskiego, dawnego języka polskiego, białoruskiego, litewskiego oraz (w mniejszym stopniu) rosyjskiego, ukraińskiego i jidysz. To specyficzne zaciąganie niektórych głosek, gdzie np. "ś" przechodzi w "si", "l" w "li", "dź" w "dzi". A które słowo kumuluje te wszystkie trudne dźwięki? Śledź! - mówi o wystawie jej autor, Marcin Koziński.

Wernisaż wystawy "Śledź w porcelanie. (Po białostocku)" odbędzie się w piątek (24 maja) w głównej siedzibie Muzeum Wojska w Białymstoku. Instytucja ta oprócz wernisażu, zaprasza również białostoczan do odwiedzenia wystawy w ramach tegorocznego Święta Ulicy Jana Kilińskiego.

Więcej informacji: Wystawa "Śledź w porcelanie. (Po białostocku)"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1546 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39