Na granicy polsko-białoruskiej znaleziono dwie ciężarne kobiety

2024.04.23 15:30
Funkcjonariusze Straży Granicznej pomogli dwóm będącym w ciąży kobietom. Obie przyszłe mamy trafiły do szpitala i zostały objęte opieką medyczną.
Na granicy polsko-białoruskiej znaleziono dwie ciężarne kobiety
Fot: Straż Graniczna

W poniedziałek (22 kwietnia) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej poinformowali o udanej interwencji w sprawie odnalezienia w okolicach granicy polsko-białoruskiej dwóch kobiet w ciąży. Jednej z nich towarzyszyli prawdopodobnie niepełnoletni obywatele Egiptu, którzy również potrzebowali szybkiej pomocy.

Informację o ciężarnych kobietach strażnicy z Dubicz Cerkiewnych otrzymali od organizacji pozarządowych współpracujących z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej.

"W nocy z soboty na niedzielę we wskazane miejsce został wysłany patrol Straży Granicznej, który odnalazł pierwszą z kobiet. Ratownicy z wojskowego ambulansu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej przewieźli cudzoziemkę do miejsca, gdzie czekał już wezwany wcześniej zespół ratownictwa medycznego. Została przewieziona do szpitala w Hajnówce. Kobieta nie posiada przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość. Funkcjonariuszom powiedziała, że pochodzi z Sudanu." - czytamy w komunikacie podlaskich strażników.

Drugą przyszłą mamę odnaleziono w poniedziałek (22 kwietnia) około godziny 10:00. Kobieta poinformowała mundurowych, że pochodzi z Kongo i jest w siódmym miesiącu ciąży. Ją również przetransportowano do szpitala.

Ciężarna została odnaleziona w towarzystwie czterech innych cudzoziemców. Prawdopodobnie nie są oni pełnoletni. Powiedzieli strażnikom, że pochodzą z Egiptu. Młodzi mężczyźni zostali przewiezieni do placówki, gdzie otrzymali posiłek. Wszczęto już odpowiednie czynności w celu potwierdzenia ich wieku. Wszyscy czterej deklarują chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w naszym kraju.

W ubiegłym tygodniu pomoc otrzymała także obywatelka Erytrei i jej nowonarodzone dziecko

We wtorek (16 kwietnia) funkcjonariusze podlaskiej straży granicznej znaleźli w przygranicznym lesie obywatelkę Erytrei, która zaledwie kilka godzin wcześniej urodziła dziecko. Kobieta wraz ze swoją córeczką przebywają obecnie w szpitalu. Świeżo upieczona mama złożyła już deklarację chęci ubiegania się o udzielenie ochrony w Polsce dla siebie i dziecka.

Więcej na ten temat w artykule: Kobieta urodziła dziecko na granicy polsko-białoruskiej. Kryzys uchodźczy nadal trwa

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

Polecamy
AC S.A.
AC S.A.ul. 42 Pułku Piechoty 50
15-181 Białystok
www.ac.com.pl

Więcej informacji
1071 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39