Na początku czerwca odbędzie się kolejna edycja sztafety Plum Ekiden

2023.05.22 14:49
Czerwiec rozpocznie się w Białymstoku na sportowo, a wszystko za sprawą sztafety Plum Ekiden. Te biegowe zawody to szansa, by pomóc innym.
Na początku czerwca odbędzie się kolejna edycja sztafety Plum Ekiden
Fot: Plum Ekiden

Biegacze znów będą nieść pomoc

Już w pierwszy weekend czerwca (3-4.06), w Białymstoku, odbędzie się Plum Ekiden 2023. To impreza biegowa, w której liczą się wspólny wynik zespołu i przede wszystkim dobra zabawa. Tym razem na uczestników zawodów, dość nietypowo, czekają 2 formaty sztafet. Oprócz tradycyjnego "ekidenu", czyli sztafety maratońskiej składającej się z 6 zawodników, rywalizacja toczyć się będzie również w ramach sztafety 4x5 km. Dzięki temu udział w wydarzeniu jest jeszcze łatwiejszy, bo nie wymaga od uczestników aż tak dobrego przygotowania fizycznego.

Jednym z wyróżników imprezy jest oczywiście dobroczynny cel organizowanych biegów. Od początku funkcjonowania białostocki ekiden wspiera Fundację "Pomóż Im" – Hospicjum dla Dzieci. Nie inaczej będzie i w tym roku. Z każdej opłaty startowej 30% kwoty powędruje na rzecz tej właśnie organizacji. Co więcej, każda z drużyn może wnieść opłatę startową wyższą niż regulaminowe 300 zł (sztafeta 4x5 km) lub 450 zł (sztafeta maratońska), a nadwyżka w całości zostanie przekazana na cel dobroczynny.

Wystartują mali i duzi

W ramach Plum Ekiden 2023 prowadzone będą rankingi, które pozwalają drużynom rywalizować na różnych polach. W obu sztafetach planowane są takie klasyfikacje jak: generalna, kobiet (dla zespołów mających w pełni żeńskie składy) oraz firmowa. Zgłoszenie do tej ostatniej dokonywane jest na etapie rejestracji, a w nazwie zespołu musi znaleźć się nazwa reprezentowanej firmy. Ponadto na podobnych zasadach, w ramach sztafety ekiden, prowadzona będzie jeszcze klasyfikacja mundurowa oraz klasyfikacja akademicka. Ta pierwsza dotyczy osób, które pełnią służbę, pracują w służbach mundurowych lub uczą się/studiują w szkołach/uczelniach mundurowych. Akademicka natomiast przeznaczona jest dla studentów, pracowników etatowych szkoły, osób pracujących dla uczelni na zasadzie samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz innych współpracowników działających na co dzień pod marką uczelni.

W przypadku sztafety 4x5 km nie ma klasyfikacji mundurowej ani akademickiej, ale jest za to inna. Ta uwzględnia rodziny. Warunkiem zgłoszenia drużyny do tej klasyfikacji jest pokrewieństwo zawodników w linii prostej (dzieci-rodzice) lub bocznej (rodzeństwo). W takim biegu udział może wziąć zatem cała rodzina - np. rodzice z 2 dzieci. Warto przy tym jednak pamiętać, że minimalny wiek uczestników sztafety 4x5 km wynosi 12 lat.

Impreza rozgrywana będzie na pętlach o długości ok. 2,5 km (stadion lekkoatletyczny i jego okolice). W przypadku sztafety 4x5 km każdy uczestnik pokona pętlę dwukrotnie, natomiast biegacze startujący w formule ekiden przemierzą kolejno: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. Limity czasu na pokonanie całego dystansu wynoszą 3 godziny w sztafecie 4x5 km oraz 5 godzin dla sztafet maratońskich.

Zmagania w ramach Plum Ekiden 2023 przeprowadzone zostaną 4 czerwca, a zapisy przyjmowane są internetowo do 28 maja. Warto jednak podkreślić, że sportowych emocji nie zabraknie również 3 czerwca. Otóż tego dnia do zmagań w ramach Plum Ekiden Mini przystąpią dzieci. Organizatorzy także dla najmłodszych przygotowali 2 sztafety. Pierwsza to sztafeta 4x100 m dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat, a druga to 4x400 m. W niej udział mogą wziąć z kolei dzieci w przedziale 5-14 lat.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1297 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39