Na podlaskie drogi wyjeżdżają fani jednośladów. Policjanci apelują o ostrożność

2024.04.10 16:34
Na podlaskich drogach rośnie ilość pojazdów jednośladowych. Policjanci przypominają, że motocykliści narażeni są na poważniejsze konsekwencje wypadku, niż kierowcy samochodów. Apelują o ostrożność.
Na podlaskie drogi wyjeżdżają fani jednośladów. Policjanci apelują o ostrożność
Fot: Podlaska Policja

W województwie podlaskim na dobre zagościła już wiosna. Sprzyjające warunki atmosferyczne, ciepło i brak opadów, to czas na który z niecierpliwością czekali fani jednośladów. Na policyjne motocykle wsiedli także funkcjonariusze grupy SPEED oraz mundurowi z Suwałk. Będą patrolować ulice naszego województwa.

Wypadek z udziałem motocyklisty może mieć tragiczne skutki

Wzrost ilości jednośladów na podlaskich drogach wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jak informują podlascy policjanci, zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Dlatego też, już od wielu lat służby mundurowe prowadzą różnego typu działania, które mają na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem miłośników jednośladów oraz zmniejszenie liczby osób poszkodowanych w tego typu zdarzeniach.

Kierowcy samochodów osobowych, w razie wypadku osłonięci są karoserią pojazdu, zabezpieczeni pasami i poduszką powietrzną. W przypadku motocyklistów, jedyną ochroną ich ciała podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy przeszkodą, jest specjalna odzież motocyklowa (kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice) oraz kask. Dlatego też skutki wypadku na jednośladzie są znacznie poważniejsze niż wypadku samochodowego.

Najważniejsza jest odpowiednia prędkość jazdy

Wypadki z udziałem motocyklistów związane są najczęściej z niedostosowaniem prędkości jazdy do warunków ruchu, nieprawidłowym wyprzedzaniem i niezachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami.

Policjanci przypominają, że tylko odpowiednia prędkość jazdy pozwala kierowcy na szybką reakcję w przypadku napotkania jakichkolwiek trudności na drodze. Do tragedii trzeba tak niewiele. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie pojazdu może być bardzo trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Co więcej, należy pamiętać, że motocykl jest znacznie mniej widoczny dla pozostałych kierowców niż samochód. Jadąc z dużą prędkością, podczas manewru wyprzedzania czy omijania motocyklista naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie. Pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą bowiem go nie zauważyć. Ważne są więc sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Policjanci apelują

Podlascy policjanci apelują do miłośników jednośladów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzięcie pod uwagę również takich czynników, jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

819 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39