Na rowerach o historii. Peleton Pamięci przejedzie przez Białystok

2019.09.11 07:56
17 września będziemy obchodzić 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Muzeum Pamięci Sybiru z tej okazji zorganizowało historyczny przejazd rowerami przez miasto.
Na rowerach o historii. Peleton Pamięci przejedzie przez Białystok
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Muzeum Pamięci Sybiru organizuje Peleton Pamięci, który odbędzie się w Białymstoku 17 września. Będzie to przejazd rowerowy trasą powiązaną z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy to miała miejsce zbrojna napaść ZSRS na Polskę. Ponadto w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sybiraka.

Muzeum Pamięci Sybiru organizuje to wydarzenie jako formę upamiętnienia 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości zostaną wyeksponowane miejsca i osoby związane z historią miasta.

– Serdecznie zapraszamy naszych mieszkańców na tegoroczny Peleton Pamięci – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – To bardzo ciekawy, niecodzienny sposób na poznawanie dziejów naszego miasta i ludzi, którzy byli tu przed nami.

Uczestnicy rozpoczną peleton na ul. J. Kilińskiego, przed Pałacykiem Gościnnym. Mieściła się tam pracownia Augustisa, fotografa wywiezionego na Syberię na przełomie roku 1939/1940. Kolejny przystanek znajdzie się na wysokości ul. Mazowieckiej 35, gdzie do 1940 roku mieszkał Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, aresztowany stamtąd w lipcu 1940 roku, skazany na karę śmierci, a potem na pobyt w łagrach na Kołymie.

Następnie uczestnicy przejadą na ul. Węglową, przy której budowane jest Muzeum Pamięci Sybiru. Finał peletonu odbędzie się na Dworcu Fabrycznym – miejscu wywózek białostoczan na Wschód. Uczestnicy obejrzą tam spektakl muzyczny "Biały przystanek", którego kanwę stanowią wspomnienia Ireny Bujalskiej oraz wiersze sybiraczki – Anny Rudawcowej. Do tekstów zostanie skomponowana muzyka. Reżyserem wydarzenia jest Michał Jarmoszuk, aktor BTL i wykładowca Akademii Teatralnej. Wezmą w nim udział studenci Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1490 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39