Nad rzeką Białą powstanie nowa kładka

2022.11.09 17:29
W połowie przyszłego roku piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z nowej kładki nad rzeką Białą. Ucieszy ona szczególnie mieszkańców nowych apartamentowców przy ul. Jurowieckiej.
Nad rzeką Białą powstanie nowa kładka
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
W przyszłym roku w tym miejscu będzie już biegła kładka

Miasto chce zbudować nową kładkę pieszo-rowerową na rzece Białej. Powstanie ona między ul. Jurowiecką i ul. Włókienniczą, niejako na przedłużeniu drogi wewnętrznej pomiędzy blokami nr 17 i 19 przy ul. Jurowieckiej.

W tej chwili przy miejscu planowanej inwestycji znajdują się chodniki zespołu mieszkaniowego po stronie wschodniej rzeki Białej, ścieżka rowerowa przebiegająca wzdłuż uregulowanych brzegów oraz szpaler dorodnych drzew. Co ważne, lokalizację kładki tak wybrano, by nie była konieczna wycinka istniejącego
drzewostanu.

Wg projektu, oba brzegi rzeki zepnie dwukierunkowy trakt. Połączy on nowe bloki z ul. Jurowieckiej z bulwarem po drugiej stronie Białej. Kładka będzie przeznaczona do ruchu pieszego i rowerowego z możliwością przejazdu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Kładka będzie miała ponad 16 m długości i 4,5 m szerokości. Bezpieczeństwo na niej zapewnią stalowe balustrady. Zaplanowano też oświetlenie z typowych lamp zewnętrznych. Powierzchnię skarp w rejonie przyczółków wzmocnią ażurowe płyty betonowe, umożliwiające porośnięcie ich zielenią.

W tej chwili miasto szuka firmy, która wybuduje kładkę. Ogłoszenie o przetargu już pojawiło się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Na oferty wykonawców miasto czeka do 23 listopada. Tego samego dnia nastąpi ich otwarcie. Co istotne, przy wyborze wykonawcy będzie brana pod uwagę nie tylko cena za jaką firma zadeklaruje wykonać prace, ale też okres gwarancji i doświadczenie. Warunkiem niezbędnym, by wziąć udział w przetargu jest wykonanie w okresie ostatnich 5 lat (jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy to w tym okresie) co najmniej 2 robót budowlanych o wartości minimum 350 tys. zł każda polegających na budowie lub przebudowie mostu, wiaduktu, estakady bądź kładki.

Inwestycja ma być wykonana w ciągu 6 miesięcy od dnia podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1732 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39