Dom

Nadać starym rzeczom nowe życie - upcykling pomysłem na jesienne porządki

2022.09.27 16:26
Upcykling, czyli przemiana zbędnych rzeczy w pełnowartościowe produkty jest również kreatywnym sposobem na przetworzenie części domowych odpadów. Dzięki nim można stworzyć np. kwietnik z opon czy meble z palet.
Nadać starym rzeczom nowe życie - upcykling pomysłem na jesienne porządki
Fot: Pixabay

Codziennie człowiek generuje wiele opadów, ale przynajmniej niektóre z nich nie muszą od razu okazywać się bezużyteczne i trafiać na śmietnik. Kartony po paczkach, słoiki, butelki, a także tekstylia - to rzeczy, które każdy z nas może ponownie wykorzystać. Opakowania kartonowe posłużą np. do magazynowania domowych przedmiotów w piwnicy lub do nadania przesyłki - co jest potrzebne, gdy często sprzedajemy na portalach aukcyjnych różne przedmioty czy ubrania. Z kolei szklane butelki można przerobić w wyjątkowy wazon bądź lampkę - wystarczy włożyć do niej zwinięte, bezprzewodowe lampki. Z butelki można również zrobić oryginalny wazon na kwiaty.

Upcykling jest o tyle wyjątkowym sposobem gospodarowania odpadami, że nie wymaga dostępu do specjalistycznej technologii i skomplikowanych urządzeń. Wystarczy nieco pomysłowości, czasami konieczne jest obejrzenie filmu instruktażowego w internecie, a do tego odrobina chęci, podstawowe narzędzia i gotowe. W wyniku zabawy z materiałem mogą powstać unikatowe ozdoby, biżuteria, a także przedmioty codziennego użytku. Na przykład z niepotrzebnej koszulki można zrobić ściereczki kuchenne. Na popularności nie traci również trend używania drewnianych palet do konstruowania mebli. Ten zabieg sprawdza się szczególnie w loftowych wnętrzach o postindustrialnym charakterze, ale i nie tylko. Takie meble świetnie będą wyglądać na tarasie.

Rosnąca popularność upcyklingu pokazuje, że troska o środowisko jest dosłownie w naszych rękach. Dzięki pomysłowości, zamiast wyrzucać, można jeszcze długo korzystać z rzeczy, które wydają się na pozór zbędne. Ponadto dbanie o środowisko w ten sposób to też korzyść dla portfela, ponieważ o wiele rzadziej trzeba kupować nowe przedmioty. W tych czasach to z pewnością jeden z głównych powodów, dla których decydujemy się na zastosowanie upcyklingu.

Jak zabrać się do takiego działania w domowym zaciszu? Pierwszy etap prac zaczyna się w głowie. Po znalezieniu odpowiedniego przedmiotu, należy ustalić jego nowy wygląd i funkcję. Od pomysłu już krótka droga do realizacji. Do przemiany t-shirtu w ściereczkę wystarczą jedynie nożyczki, a w przypadku tworzenia wazonu warto przemyśleć zakup specjalnej farby do szkła, która nada mu wyjątkowej barwy i uwydatni jego kształt. Z kolei, aby skonstruować meble z palet, potrzebne mogą okazać się narzędzia tj. młotek czy wkrętarka. Jeżeli chcemy zamienić starą i zjechaną oponę w kwietnik, wystarczy kolorowy spray i później odrobina kreatywności przy sadzeniu wybranych kwiatów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

993 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39