Nadchodzą wakacje. Warto zadbać o to, by były bezpieczne

2019.06.19 07:39
Podlaskie służby już planują, jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas tegorocznych wakacyjnych wyjazdów. Niestety co roku dochodzi do wypadków, których można było uniknąć.
Nadchodzą wakacje. Warto zadbać o to, by były bezpieczne
Fot: Policja.pl

Wakacje czas zacząć. Niech rozsądek nie pójdzie na urlop

To już dziś (19 czerwca) zaczynają się upragnione przez wielu wakacje. To czas, kiedy dzieci i młodzież wyjeżdżają na utęskniony wypoczynek. Niestety według policyjnych statystyk rokrocznie podczas takich wycieczek i wypraw dochodzi do wielu wypadków, a niektóre z nich są tragiczne w skutkach.

Liczby, tabele czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych, dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja będzie prezentować bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym

Jak informują funkcjonariusze, bieżąca aktualizacja mapy wypadków drogowych, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne?

Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo

Policja zwraca uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego, przede wszystkim:

- respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach,

- ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem,

- dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego,

- sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu,

- zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami,

- nie wyprzedzaj ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach,

- obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży,

- sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1626 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39