Nadchodzi Dzień Świętego Patryka. Co na tę okazję przygotował Białystok? [LISTA]

2024.03.14 13:41
W niedzielę (17 marca) obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. Jest to irlandzkie święto, kojarzone z zielenią, koniczynami i garnkiem złota. Święto można celebrować w tym roku również w Białymstoku.
Nadchodzi Dzień Świętego Patryka. Co na tę okazję przygotował Białystok? [LISTA]
Fot: Pixabay.com

Dzień Świętego Patryka - czyli właściwie co?

Dzień Świętego Patryka jest irlandzkim świętem obchodzonym 17 marca, upamiętniającym patrona Irlandii, św. Patryka. Według legend to właśnie on przyniósł chrześcijaństwo na wyspę, rozpowszechnił symbol koniczyny i uwolnił Irlandię od węży, co uważane jest za metaforę pogaństwa. Oficjalne obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii rozpoczęły się w 1903 roku. Najważniejszą tradycją tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowego koloru Irlandii. Symbolizuje on trawiasty krajobraz wyspy i koniczynę. Wiele miast w Irlandii organizuje tego dnia festyny i uliczne pochody.

Głównym symbolem tego święta jest shamrock. Według legendy św. Patryk użył tej rośliny, aby wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej. Inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest picie whiskey. Obowiązkową szklankę trunku nazywa się "dzbanem Patryka". Legenda głosi, że św. Patryk zastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki alkoholu, grożąc pojawieniem się potworów w jej karczmie. Od tego czasu kobieta zawsze napełniała szklankę do pełna.

W Polsce Dzień Świętego Patryka również jest obchodzony, chociaż cieszy się dużo mniejszą popularnością niż w Irlandii. Święto to jest celebrowane ze względu na rosnącą popularność kultury celtyckiej w naszym kraju. Do tradycji przyłącza się również Białystok.


SOBOTA, 16 marca

Koncert Celtic Tree

Na scenie Nie Teatru wystąpi zespół Celtic Tree. Ich repertuar obejmuje zarówno energiczne irlandzkie utwory taneczne, dźwięczne pieśni podróżnicze, starożytne ballady, jak i błyskotliwe żarty – zarówno własne kompozycje, jak i te zaczerpnięte z tradycji, zawsze wykonane w języku polskim. Każdy z wykonywanych utworów jest jak kawałek historii. Występ będzie bogaty w muzykę do własnych tekstów oraz utwory polskich poetów, inspirowane zieloną, irlandzką nutą.

Więcej informacji: CELTIC TREE - koncert z okazji Dnia św. Patryka


Koncert Molly Malone's, Skankan, Vce Crazy i Clann Ceoil

Molly Malone's to polska kapela, specjalizująca się w muzyce irlandzkiej, która występowała jako support dla światowych gwiazd gatunku, takich jak Dropkick Murphys, The Real McKenzies, Street Dogs, czy też The Rumjacks. Skankan, działający od 31 lat, jest legendą polskiej sceny Ska, Reggae i Rock & Roll. Będzie to ich pierwszy występ w Białymstoku. Vce Crazy to białoruski zespół, który serwuje punk rock przeplatany elementami irlandzkiego folku. Natomiast Clann Ceoil, młody zespół z Białegostoku, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki irlandzkiej.

Więcej informacji: Św. Patryka z Molly Malone's, Skankan, Vce Crazy i Clann Ceoil


Koncert The Bumpers

W Zmianie Klimatu odbędzie się koncert zespołu The Bumpers, który powstał na fali popularności nowych folk-rockowych grup The Pogues i The Waterboys oraz fascynacji muzyką irlandzką. W utworach zespołu słychać silne wpływy muzyki irlandzkiej. Inspirowany takimi zespołami jak The Pogues, The Waterboys i The Ukraines. W 2016 roku obchodzili 25-lecie istnienia na scenie muzycznej.

Więcej informacji: Koncert The Bumpers na św. Patryka


Św. Party z zespołem The Pioruners

W 6-ścianie odbędzie się koncert zespołu The Pioruners. To grupa muzyczna wykonująca muzykę szantową i folkową. Zespół powstał wiosną 1990 roku, kiedy siedmiu studentów Filiami Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Białostockiej zjednoczyło się, aby wystąpić na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "KOPYŚĆ" w Białymstoku.

Więcej informacji: Św. Party z zespołem The Pioruners

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1506 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39