Nadchodzi festiwal - Barokowe Ogrody Sztuki. Będą wykłady, koncerty i spektakle

2024.06.07 07:14
Białystok ponownie stanie się centrum kultury baroku. Nadchodzi tegoroczna, siódma edycja festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. W tym roku odbędzie się w dniach 14-16 czerwca.
Nadchodzi festiwal - Barokowe Ogrody Sztuki. Będą wykłady, koncerty i spektakle
Fot: Adam Ludwiczak

Barokowe Ogrody Sztuki to coroczny festiwal, który pozwala mieszkańcom naszego regionu przenieść się prosto do epoki baroku. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Król Słońce – fascynacje Branickiego", na cześć Ludwika XIV oraz założyciela naszego miasta, Jana Klemensa Branickiego.

- Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki, który odbędzie się w dniach 14-16 czerwca wpisuje się w obchody Dni Miasta Białegostoku - mówi Prezydent Miasta Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. - Wydarzenie będzie odbywać się w plenerach Pałacu Branickich, jak i również takiego letniego Pałacu Branickich w Choroszczy oraz w Tykocinie - dodaje.

W dzień otwarcia festiwalu, czyli w piątek (14 czerwca) w przestrzeni ogrodowej Pałacu Branickich stanie instalacja artystyczna "Królewskie róże". To monumentalna praca, mierząca 3 metry i składająca się z 20 róż, która została sprowadzona do naszego miasta dzięki współpracy z Muzeum w Wilanowie. Instalację będzie można podziwiać do 30 czerwca.

- Myślę, że Ludwik XIV kochał róże, więc jest to bardzo dobry symbol i wyraz jego estetyki - podkreśla dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, Wojciech Bokłago.

Barok w centrum Białegostoku

W harmonogramie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się też wykłady, wystawy, koncerty i spektakle. Wszystkie atrakcje będą odbywać się w duchu baroku. Wydarzenia otworzy w piątek (14 czerwca) wernisaż wystawy "La Mode Francaise – Portrety" w Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, po którym odbędzie się prezentacja spektaklu muzycznego "Magiczne ogrody" w ogrodach Pałacu Branickich.

W sobotę (15 czerwca) uczestnicy będą mogli wziąć udział w edukacyjnym wyjeździe do Tykocina, podczas którego historyk sztuki, Anna Dąbrowska opowie w kościele Tykocińskim o dziełach artysty z okresu baroku. Tego dnia odbędzie się również wykład "Czy Hetman Branicki chodził z żoną na zakupy? O kulturze shoppingu w XVIII wieku", który poprowadzi Dr Konrad Niemira z Uniwersytetu Warszawskiego. Wieczorem odbędzie się "Koncert dla króla" oraz prezentacja spektaklu muzycznego "Roztańczony Ludwik. Tyle słońca...".

W niedzielę (16 czerwca) festiwalowe atrakcje otworzą warsztaty "Królewska biżuteria", po którym odbędzie się koncert "Teatrum Muzyczne". Tego dnia odbędzie się również wykład "Król Słońce – fascynacje Branickiego", który poprowadzi Dr Anna Oleńska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Festiwal zamknie koncert na trzy klawesyny "Muzyczny Wersal".

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Pełny harmonogram: VII Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1496 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39