Nadchodzi kolejny koncert dyplomatów. Co w programie wieczoru?

2024.04.02 07:07
Koncert Dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku stał się już stałym punktem w kalendarzu wydarzeń OiFP. Tym razem na scenie zaprezentuje się czterech artystów, którzy wykonają utwory takich kompozytorów jak Camille Saint-Saёns, Henryk Wieniawski, Luigi Gianelli i Artur Lipner.
Nadchodzi kolejny koncert dyplomatów. Co w programie wieczoru?
Fot: Materiały organizatora

Koncert Dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku odbędzie się w piątek (5 kwietnia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert Dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku

To już kolejny Koncert Dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku, który odbędzie się w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej. Podczas tego wieczoru na scenie wystąpi czterech dyplomantów kończących w tym roku naukę: Justyna Jędrzejek-Tracka, Małgorzata Rogalska, Krzysztof Kuk i Marek Kunda.

Koncert rozpocznie się od jednego z najbardziej cenionych dzieł fortepianowych Camille’a Saint-Saёnsa, czyli II koncertu fortepianowego g-moll op. 22. Utwór ten został powstał w ciągu zaledwie 17 dni. Pomimo nieprzychylnego przyjęcia przez krytyków podczas prawykonania w 1868 roku, dzieło to dzisiaj uznawane jest za wyjątkowe ze względu na skomplikowaną partię solową fortepianu, ukazującą zarówno techniczną biegłość, jak i ekspresję wykonawczą solisty.

Następnie słuchacze przeniosą się w świat emocji z Legenda op. 17 Henryka Wieniawskiego. Utwór ten powstał pod wpływem silnych uczuć kompozytora, który pragnął zdobyć aprobatę ojca swojej ukochanej Izabeli Hampton. Skomponowana w jedną noc kompozycja zdołała przełamać opór ojca ukochanej.

Kolejnym punktem wieczoru będzie Koncert d-moll na flet i orkiestrę Luigiego Gianelli. To utwór o żywiołowym charakterze typowym dla muzyki baroku, zawierający skomplikowane pasaże i bogate, melodyjne frazy partii fletowych. Pomimo swojej małej popularności, utwór Gianelliego cieszy się uznaniem jako stały element repertuaru barokowego wykonywanego przez muzyków na całym świecie.

Na zakończenie będzie można usłyszeć dynamiczny utwór na wibrafon Kaleidoscope autorstwa Artura Lipnera. To utwór, który stał się popularny wśród muzyków i fanów jazzu na całym świecie, gdyż przeplatają się w nim elementy jazzu, funku i muzyki etnicznej.

WIĘCEJ INFORMACJI: Koncert Dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1067 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39