Nadchodzi koniec karnawału. OiFP wychodzi z koncertową propozycją

2024.02.05 08:01
To już ostatnie dni karnawału. Opera i Filharmonia Podlaska z tej okazji zaprasza na akordeon i orkiestrę Wojciecha Chałupki. Wystąpią Mirosław Jacek Błaszczyk i Klaudiusz Baran.
Nadchodzi koniec karnawału. OiFP wychodzi z koncertową propozycją
Fot: Materiały organizatora

Koncert na zakończenie karnawału odbędzie się w piątek (9 lutego) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert na zakończenie karnawału

Gwiazdą wieczoru będzie akordeonista Klaudiusz Baran, któremu światowej klasy kompozytor Wojciech Chałupka zadedykował swoje najnowsze dzieło. Będzie mu towarzyszyć orkiestra OiFP pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Dzieło Wojciecha Chałupki ukazuje różnorodne oblicza akordeonu oraz jego szerokie możliwości, mając szczególne znaczenie dla samego kompozytora, dla którego ten instrument towarzyszył od najwcześniejszych lat.

W kolejnej części programu zaplanowano wykonanie utworu "Fuga y Misterio" Astora Piazzolli – twórcy o unikalnym stylu znanym jako "nuevo tango", silnie inspirowanego barokiem. Następnie publiczność będzie miała okazję delektować się Suitą orkiestrową z musicalu "Evita" autorstwa Andrew Lloyda Webbera oraz kompozycją "Porgy and Bess – A Symphonic Picture" George’a Gershwina.

Klaudiusz Baran i Mirosław Jacek Błaszczyk

Klaudiusz Baran to wszechstronny i ceniony polski akordeonista, którego wrażliwość muzyczna i maestria wykonawcza zrewolucjonizowały postrzeganie tego instrumentu w Polsce. Jego interpretacje muzyki najnowszej, zwłaszcza tango nuevo Astora Piazzolli, przyniosły mu uznanie zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Jest nagradzanym artystą, w tym zdobywcą "Fryderyka". Warto zaznaczyć, że jest także profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie od 2016 roku pełni funkcję Rektora, będąc jednym z wiodących twórców i nauczycieli na polskiej scenie muzycznej. Jego pasja do różnorodnych gatunków muzycznych, od kameralnych dzieł po tango, uczyniła go jednym z najbardziej wpływowych muzyków w kraju.

Mirosław Jacek Błaszczyk to z kolei polski dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, zdobywca wielu wyróżnień i nagród, w tym prestiżowego tytułu profesora sztuk muzycznych nadanego przez prezydenta RP. Z bogatym doświadczeniem dyrygenckim, pełnił różnorodne funkcje w czołowych instytucjach muzycznych w Polsce, m.in. jako dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Od 2017 r. pełni funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jego zasługi w promowaniu polskiej muzyki oraz osiągnięcia artystyczne zostały docenione nagrodą "Śląski Szmaragd" oraz odznaczeniami, takimi jak Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej informacji: Koncert na zakończenie karnawału

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1227 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39