Nadchodzi największy festiwal muzyczny w regionie. Znamy szczegóły!

2024.05.24 12:26
Tegoroczna edycja festiwalu Up To Date nadchodzi wielkimi krokami. W tym roku na scenie koncertowej wystąpią artyści z całego świata. Oprócz tego, w planach jest konferencja, oprowadzanie kuratorskie po wystawie i wiele więcej.
Nadchodzi największy festiwal muzyczny w regionie. Znamy szczegóły!
Fot: Paweł Krukowski/UMWP
Jędrzej Dondziło, Dyrektor Up To Date Festival

Festiwal Up To Date, największy festiwal muzyki elektronicznej w naszym regionie, od 2010 roku stanowi jedną z wizytówek Białegostoku. Co roku przyciąga licznych mieszkańców oraz gości z całej Polski. Tegoroczna edycja, zaplanowana na termin 30 maja - 2 czerwca, obiecuje cztery dni pełne różnorodnych atrakcji.

- Przed nami piętnasta, jubileuszowa edycja festiwalu. Bardzo się z tego powodu cieszymy, ale jest to również ogromne wyzwanie, ponieważ znów wprowadzamy wiele zmian. Wracamy do starych formuł, ale także wprowadzamy nowe. Rozszerzamy działalność naszej organizacji i obudowujemy festiwal wieloma akcjami społecznymi - zapowiada Jędrzej Dondziło, dyrektor Up To Date Festiwal.

W tym roku festiwal zyskał nowego partnera tytularnego – firmę Electrum, co zaowocowało zmianą nazwy wydarzenia na "Electrum Up To Date Festival". To największa nowość tegorocznej edycji.

- Electrum i Up To Date Festival mają zdecydowanie wspólną misję, jaką jest troska o planetę. Zarówno my, jak i Up To Date tworzymy wokół siebie społeczność, dla której szalenie istotna jest ochrona środowiska, dobrostan drugiego człowieka i stąd poszerzenie formuły festiwalu. Przykładem będzie poszerzenie konferencji "Do We Really Care?", który będzie idealnym miejscem do wymiany informacji - mówi Agata Kalinowska, Brand Business Partner w Electrum.

Electrum Up To Date Festival to nie tylko muzyka

W tym roku organizatorzy festiwalu postanowili rozszerzyć swoje działania, kładąc nacisk nie tylko na ekologię, ale także na zdrowie psychiczne. W planach mają kontynuację inicjatywy "Don’t Worry Be Yourself", która odbywa się od 2019 roku.

- To, co jeszcze łączy Electrum i naszą organizację Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne to zdecydowanie troska o drugiego człowieka. W tym roku wielki wiatr w żagle akcji "Don’t worry be yourself", której ojcem jest Cezary Chwicewski, nasz dyrektor kreatywny. Jest to akcja ukierunkowana na dbanie o zdrowie psychiczne i pokazanie jak my jako branża, biznes i sektor kultury, chcemy dbać o dobrostan naszej publiczności, organizatorów i innych osób zaangażowanych w działania społeczne, ale nie tylko. Zwracamy uwagę na to jak ważne są emocje i o to, aby ich nie kisić, a je wyrażać - zaznacza dyrektor festiwalu.

Warto zaznaczyć, że w tym roku już po raz trzeci odbędzie się wyjątkowe wydarzenie charytatywne – Latający Salon Ambientu. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wzbić się w podlaskie niebo, jednocześnie wspierając szczytny cel. W tym roku zbierane środki zostaną przeznaczone na wsparcie rodzinnych domów dziecka w naszym regionie.

Cztery dni wypełnione różnorodnymi wydarzeniami

Festiwal w tym roku rozpocznie się w czwartek (30 maja) uroczystym koncertem otwarcia w Białostockim Teatrze Lalek, po którym nastąpi pierwsza noc klubowa w elektrowni Galerii Arsenał w Białymstoku. W piątek (31 maja) w Nie Teatrze, odbędzie się konferencja "Do We Really Care?" z dwoma pierwszymi panelami dyskusyjnymi. Po konferencji planowany jest pierwszy dzień Salonu Ambientu w Auli Magna Pałacu Branickich oraz dzień klubowy.

Sobota (1 czerwca) przyniesie drugi dzień konferencji "Do We Really Care?", kolejny Salon Ambientu, a także koncerty. W międzyczasie będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim w Galerii Arsenał po wystawie powstałej w ramach festiwalu. W niedzielę (2 czerwca) odbędzie się koncert zamknięcia ze specjalnymi projektami z udziałem podlaskich artystów, po którym zaplanowano afterparty w restauracjach Rany Julek, Sushi Bar i Pizza Majstry.

Festiwalowe koncerty odbędą się w tym roku na terenie opuszczonej elektrociepłowni, która znajduje się na Fastach. Na dwóch scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów z całego świata, przy czym łącznie odbędzie się blisko 50 występów. Osoby w wieku 50+ mają darmowy wstęp na imprezy nocne w festiwalowy piątek i w sobotę, za okazaniem dokumentu tożsamości.

W tym roku Prezydent Miasta Białegostoku zwiększył dotację na realizację działań w ramach festiwalu do 740 tys. zł, natomiast Samorząd Województwa Podlaskiego przeznaczył na projekt 250 tys. zł. Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym podkreślili, że zarówno Miasto Białystok, jak i Samorząd Województwa Podlaskiego będą kontynuować wsparcie dla Up To Date Festival w kolejnych latach.

Więcej informacji: Electrum Up To Date Festival 2024

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39