Nadchodzi XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Na uczestników czeka aż 500 wydarzeń

2024.04.13 13:11
Wielkimi krokami nadchodzi jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Tegoroczna edycja przygotowana została przez 13. organizatorów i obejmuje około 500 różnorodnych wydarzeń.
Nadchodzi XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Na uczestników czeka aż 500 wydarzeń
Fot: Daria Lickiewicz

Koordynatorem XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest Uniwersytet w Białymstoku. Na liście organizatorów znalazło się łącznie 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i Epi-Centrum w Białymstoku. Łącznie organizatorzy przygotowali ponad 500 różnych wydarzeń, nie tylko tych naukowych, ale również artystycznych. Wydarzenia skierowane są do osób w różnym wieku, od najmłodszych, po seniorów. Tradycyjnie, w harmonogramie znalazł się piknik rodzinny, który odbędzie się na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

- "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to wszystko zrozumieć". Takie słowa powiedziała Maria Skłodowska-Curie, nasza wybitna naukowczyni. To właśnie te słowa są mottem XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Maria Skłodowska-Curie nie tylko poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypów postrzegania kobiety w życiu naukowym, a my wytrwale będziemy zachęcać wszystkich do udziału w naszym wydarzeniu. Jestem niezwykle zaszczycona, że Uniwersytet w Białymstoku koordynuje ten jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - mówi prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Partnerami XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki są: Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku oraz Urząd Statystyczny w Białymstoku.

Osiem dni zabawy przez naukę i nauki przez zabawę

- Uniwersytet w Białymstoku przygotował około 160 wydarzeń, jednak biorąc pod uwagę to, co będzie się działo na Stadionie Miejskim w Białymstoku podczas rodzinnego pikniku naukowego to łącznie przygotowujemy 200 wydarzeń - zaznacza Dorota Sawicka, uczelniana koordynator i kierowniczka Centrum Popularyzacji Nauki.

Wydarzenia zainauguruje wykład "Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały", który skupi się na funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, ograniczeniach naszej pamięci oraz dyskusji nad tym, czy mózg ludzki można uznać za doskonały komputer. W planach festiwalowych wydarzeń UwB jest również wykład "Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?" o współczesnych scenariuszach zagłady świata. Prowadzony będzie przez dziennikarza popularyzującego naukę Dr Łukasza Lamżę z Uniwersytetu Jagiellońskiego. UwB zaprasza również na spektakl "Skłodowska. Radium Girl", który przedstawi Marię Skłodowską-Curię jako ikonę, porównywalną do Marilyn Monroe, czy też Madonny.

Tegoroczna edycja obfituje w tematy aktualne, czyli ukierunkowane na ochronę przyrody, które oferuje chociażby Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, ale również i zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, które proponuje Politechnika Białostocka. Nie zabrakło również tematów poświęconych zdrowiu i anatomii ludzkiego ciała, na które zaprasza Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Pełną listę wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Rejestracja na wydarzenia już ruszyła

Liczba dostępnych miejsc na wydarzenia planowane w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest ograniczona, a proces rejestracji został uruchomiony w piątek (12 kwietnia). Swoją obecność można zgłaszać przez stronę internetową festiwalu. Organizatorzy proszą o zwrócenie uwagi na to, że osoby rejestrujące powinny otrzymać potwierdzenie rejestracji.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej informacji: XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1065 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39