Nagrody rozdane. Automobilklub Podlaski oficjalnie zakończył sezon 2022 [ZDJĘCIA]

2023.01.29 12:29
W sobotni (28.01) wieczór miało miejsce uroczyste zakończenie sezonu Automobilklubu Podlaskiego 2022. Podczas gali uhonorowano najlepszych kierowców STAG Samochodowych Mistrzostw Białegostoku, ale nie tylko. Nagrody odebrali też m.in. zwycięzcy zawodów rozgrywanych w AG Racing Center.
Nagrody rozdane. Automobilklub Podlaski oficjalnie zakończył sezon 2022 [ZDJĘCIA]
Fot: Maciej Safaryn

Nadszedł czas podsumowań

Rok 2022 był dla Automobilklubu Podlaskiego bardzo udany. Cykl STAG Samochodowych Mistrzostw Białegostoku cieszył się dużym zainteresowaniem, a do tego w naszym regionie, po wielu latach przerwy, gościła runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

- W minionym roku zorganizowaliśmy 7 rund STAG Samochodowych Mistrzostw Białegostoku. Wisienką na torcie był przeprowadzony po raz pierwszy od ponad 50 lat rajd rangi mistrzostw Polski, czyli 41. Rajd Podlaski, który był dla nas organizacyjnym sukcesem. Figla spłatała pogoda, ale to już tradycja przy Rajdzie Podlaskim. Tydzień przed nie pada, tydzień po nie pada, a w dniu zawodów oczywiście mamy ulewę. Na szczęście nasi sędziowie stanęli na wysokości zadania i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Próba w centrum Białegostoku to była po prostu petarda. Sędziowie i zawodnicy z innych miast mówili, że to, co się tam działo, to było coś niesamowitego. Ta liczba kibiców, nawet pomimo kiepskiej pogody, ta atmosfera i samo miejsce, to wszystko robiło wrażenie, bo wiadomo, że kostka i szutrowa opona dają świetny efekt - powiedział na samym początku uroczystości Cezary Niewiarowski, prezes Automobilklubu Podlaskiego.

Sobotnia impreza miała na celu m.in. podsumowanie minionych miesięcy, ale głównym punktem było wręczanie nagród. Puchary odebrali najlepsi zawodnicy STAG Samochodowych Mistrzostw Białegostoku, lecz nie tylko, bo uhonorowano również m.in. kartingowców.

- Retrokartingowe zmagania rozpoczęliśmy w 2021 r. Byliśmy pierwsi w Polsce, wymyśliliśmy to i to kontynuujemy. 2022 r. to już wybuch retro kartingu. Sezon rozpoczęliśmy od zawodów w Zielonej Górze w maju - mówił Grzegorz Lisowski, przewodniczący komisji sportu kartingowego w Automobilklubie Podlaskim.

E-motorsport ma się coraz lepiej

Warto także dodać, że podczas gali w ręce Tomasza Wasilewskiego trafił niezwykle cenny Puchar Jerzego Poznańskiego, a ponadto swoje 5 minut miał e-sport, a w zasadzie e-motorsport. Rozdano bowiem nagrody za imprezy rozgrywane w AG Racing Center. A tych w 2022 r. trochę było. Do skutku doszedł całoroczny TimeAttack Challenge, gdzie zawodnicy walczyli o jak najlepszy czas jednego okrążenia, rywalizowano w Wyścigowych Mistrzostwach Białegostoku AG Racing Cup, a dodatkowo - we współpracy ze Społecznym Stowarzyszeniem Szkolenia Kierowców oraz Polskim Związkiem Motorowym Oddział w Białymstoku - AG Racing Center zorganizowało Mistrzostwa Okręgu w Digital Motorsport.

- Od 2 lat odbywają się Mistrzostwa Polski w Digital Motorsport, czyli w tzw. powszechnie simracingu. 2 lata temu FIA uznała digital motorsport jako oficjalną dyscyplinę motorsportu, obok m.in. wyścigów, rajdów czy wyścigów górskich, więc jest to dyscyplina, która bardzo mocno się rozwija. My rozegraliśmy Mistrzostwa Okręgu w Digital Motorsport po raz pierwszy. Odbyły się 3 eliminacje, każda z nich była na innym torze, w innym samochodzie. To jest właśnie coś, na co pozwalają nam symulatory - powiedział Artur Gawryluk, organizator simracingowych zawodów.

Triumfatorem cyklu został Dominik Plona, który zgromadził 87 punktów. 2. miejsce zajął Piotr Jaromski (72 pkt), a 3. był Filip Todorczuk (69 pkt). Prestiżowe puchary wręczył Jerzy Poznański, prezes Polskiego Związku Motorowego O. Białystok, a dodatkowo Artur Gawryluk przyznał najlepszym uczestnikom nagrody dodatkowe w postaci sesji treningowej w aucie Mini Cooper S oraz samochodów Hyundai Elantra i Mercedes GLC z pełnym bakiem na cały weekend ufundowane przez sponsorów.

- Za chwilę ta biała kartka digital motorsportu na Podlasiu zostanie zapisana złotymi głoskami, dlatego, że za moment Dominik Plona zostanie oficjalnie pierwszym zwycięzcą zawodów i otrzyma tytuł Mistrza Okręgu w Digital Motorsport. To jest wielka historia, którą tutaj młodzież dzisiaj zapisuje - oznajmił tuż przed rozdaniem nagród Jerzy Poznański, prezes ZO PZM w Białymstoku.

Kilka zdań do mikrofonu powiedział też triumfator cyklu, który nie ukrywał swej radości z faktu, że popularność simracingu stale rośnie.

- Cieszę się niezmiernie, że wirtualny motorsport się rozwija, że zostaje doceniany nie tylko na świecie, ale też w Polsce, że jest już traktowany na równi z tym realnym motorsportem. Na wysokim poziomie to już nie jest granie w grę, tylko to są łzy, to jest pot i to są bardzo duże emocje - powiedział Dominik Plona, zwycięzca Mistrzostw Okręgu w Digital Motorsport.

STAG Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku 2022 - lista nagrodzonych:

Klasyfikacja generalna:
1. Piotr Pezowicz/Dawid Piwko
2. Tomasz Wasilewski/Łukasz Struk
3. Janusz Pietruczuk/Sebastian Zarecki

Klasa K1:
1. Maciej Rybak/Wiktoria Rybak
2. Marek Malewicz/Maciej Malewicz
3. Paweł Oniszczuk

Klasa K2:
1. Patryk Piechowicz/Kacper Stefaniuk
2. Jakub Niewiarowski/Bartosz Tuchliński
3. Marcin Wowtoniuk

Klasa K3:
1. Piotr Samusiewicz/Izabela Kisielewska
2. Piotr Pezowicz/Dawid Piwko
3. Wojciech Piechowicz/Arkadiusz Szendel

Klasa K4:
1. Janusz Pietruczuk/Sebastian Zarecki
2. Marcin Piaścik/Krzysztof Michałowski
3. Paweł Gawryluk/Sebastian Zarecki

Puchar STAG LPG CUP:
1. Rafał Niewiarowski/Julia Jagodyńska
2. Wojciech Piechowicz/Arkadiusz Szendel
3. Łukasz Chlebus/Michał Chlebus

Puchar RWD:
1. Piotr Pezowicz/Dawid Piwko
2. Janusz Pietruczuk/Sebastian Zarecki
3. Michał Miezian/Kamil Gryc

Puchar Jerzego Poznańskiego:
Tomasz Wasilewski - zwycięzca

Klasyfikacja TEAM:
1. BRICOMAN Rally Team
2. Słoneczna Energia Podlasie
3. I Drive Motorsport

Mistrzostwa Okręgu w Digital Motorsport:
1. Dominik Plona
2. Piotr Jaromski
3. Filip Todorczuk

TimeAttack Challenge 2022:
1. Dominik Plona
2. Piotr Jaromski
3. Filip Todorczuk

Wyścigowe Mistrzostwa Białegostoku AG Racing Cup:
1. Piotr Jaromski
2. Jan Trojanowicz
3. Piotr Bubieniec

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
882 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39