Najlepsi pracodawcy w Polsce. Które podlaskie firmy znalazły się w rankingu?

2022.05.09 10:02
Mlekpol, Mlekovita, Unibep, Danwood i Uniwersytet w Białymstoku - te pięć firm zostało ujętych w najnowszym rankingu Forbes Najlepsi Pracodawcy Polska 2022.
Fot: Unibep
Firma Unibep zajęła 3. miejsce w kategorii Budownictwo i 36. miejsce w ogólnym rankingu

Poland's Best Employers 2022 dwutygodnika Forebs to zestawienie 300 działających w Polsce firm, których wybitne osiągnięcia w zakresie HR uhonorowane zostały tytułem najlepszego pracodawcy.

Podstawą badania była lista około 1800 pracodawców zatrudniających na terenie Polski co najmniej 250 pracowników. Listę tę zespół Statisty sporządził na podstawie obszernej analizy m.in. czasopism specjalistycznych oraz informacji udostępnianych przez stowarzyszenia branżowe czy instytucje badań gospodarczych.

Tegoroczne zestawienie było, podobnie jak jego pierwsza edycja w 2021 r., tworzone w cieniu pandemii. Co ważne, ranking został przeprowadzony przed wybuchem wojny w Ukrainie i przed deklaracjami branż biznesu o wycofaniu się czy pozostaniu na rynku rosyjskim.

Podlaskie firmy ujęte w trzech kategoriach

Najwyżej w rankingu uplasowała się podlaska firma Mlekpol. Spółdzielnia mleczarska pochodzi z Grajewa i zatrudnia 2,7 tys. osób. Zwyciężyła w kategorii Produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych. Jeżeli chodzi o cały ranking - Mlekpol uplasował się na 26. miejscu spośród 300 firm. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła firma Colgate-Palmolive, a trzecie - Carlsberg.

W tej kategorii ujęta została również inna podlaska firma - Mlekovita. Zatrudniająca 5 tys. pracowników spółdzielnia mleczarska pochodzi z miejscowości Wysokie Mazowieckie. Zajęła 25. miejsce.

Jeżeli chodzi o kategorię Budownictwo, miejsce 1. zajął Drutex. Druga była firma Ceramika Paradyż. Z kolei podobnie jak w roku ubiegłym, 3. miejsce w tej kategorii zajęła firma Unibep z Bielska Podlaskiego - zatrudnia ponad 1,5 tys. osób. Unibep uplasował się na 36. miejscu w Polsce spośród 300 wyróżnionych firm. W tej kategorii ujęta została firma Danwood z Bielska Podlaskiego, która zajęła 18. miejsce.

Mimo że lokata dość odległa, to sukcesem cieszyć się może również Uniwersytet w Białymstoku, który zajął 12. miejsce w kategorii Szkolnictwo i badania naukowe. Jest to jedyna podlaska szkoła wyższa ujęta w rankingu. Zatrudnia 1,3 tys. osób. Jeżeli chodzi o zwycięzcę - wygrał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, drugie miejsce zajął Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, a na 3. pozycji uplasował się Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Pozostali wygrani

W pozostałych 21 kategoriach żadna firma z województwa podlaskiego nie została ujęta. A które firmy w Polsce znalazły się na podium?