Najlepsze samorządy w Polsce. Białystok zaliczył spory spadek

2022.11.28 15:07
W XVIII edycji Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" wygrał Poznań w kategorii miast na prawach powiatu. Z podlaskich miejscowości najlepiej wypadły Suwałki, które uplasowały się na 21. pozycji.
Najlepsze samorządy w Polsce. Białystok zaliczył spory spadek
Fot: Malwina Witkowska

"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki tegorocznego Rankingu Samorządów. Zestawienie opracowano dla trzech kategorii: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Jeśli chodzi o metodologię, Ranking Samorządów powstał na podstawie ogólnodostępnej bazy Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów. Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".

Jeżeli chodzi o miasta na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajął Poznań. Zdaniem "Rzeczpospolitej" jest to miasto, które "dużo inwestuje, bo ma ambicje, by stać się miastem nowoczesnym i jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców". Na drugim miejscu uplasował się Kraków, a 3. pozycję zajęły Gliwice. Jeśli chodzi o podlaskie miasta - najwyżej ocenione zostały Suwałki (69,9 tys. mieszkańców), które zajęły 21. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Utrzymały one tą samą lokatę co w 2021 r. Za nimi znalazł się Białystok (296,9 tys. mieszkańców), który w Rankingu Samorządów zajął 44. pozycję. W ubiegłym roku był na lokacie 26., a więc spadł aż o 18 miejsc. Jeszcze większy spadek zanotowała Łomża (mająca 62,5 tys. mieszkańców). W XVIII rankingu zajęła dopiero 45. miejsce, a rok wcześniej była 23. - jest to spadek o 22 pozycje.

W gminach miejskich i miejsko-wiejskich wygrały Starachowice, które zdaniem organizatorów zasłużyły na podium m.in. dzięki staraniom o czyste środowisko. W tym obszarze miasto uzyskało najwyższą liczbę punktów w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Halinów, a 3. Mszczonów. W plebiscycie znalazły się również podlaskie. Pozycja 40. należy do Wysokiego Mazowieckiego (9,3 tys. mieszkańców), a za nim jest Czyżew (6,3 tys. mieszkańców). W rankingu znalazł się również Wasilków (18 tys. mieszkańców), który uplasował się na 73. miejscu w Polsce. Z kolei na 98. pozycji jest Drohiczyn (liczący 6,1 tys. mieszkańców).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1785 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39