Najnowsza inwestycja UwB już gotowa. Biblioteka czeka na pierwszych czytelników

2021.06.17 17:30
Już w najbliższy poniedziałek (21.06) zostanie otworzona nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej UwB. Inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł, a budowa gmachu trwała 2 lata.
Najnowsza inwestycja UwB już gotowa. Biblioteka czeka na pierwszych czytelników
Fot: Łukasz Nowicki / UwB

Kolejny element kampusu

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedrojcia w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku jest już gotowa. Najnowsza inwestycja uczelni ma 3250 m² powierzchni użytkowej, dwie kondygnacje, czytelnie z antresolą i wewnętrznym dziedzińcem oraz miejsce na blisko milion woluminów. Zakończyła się także przeprowadzka księgozbioru i bibliotecznych pracowni.

- Minęło kilka lat, od momentu, gdy sprzedaliśmy poprzednią siedzibę biblioteki przy ul. Skłodowskiej-Curie. Jak obiecał poprzedni rektor prof. Leonard Etel, środki z tej sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę nowej, bardziej nowoczesnej siedziby, w zdecydowanie lepszym miejscu. Obok nowego gmachu biblioteki znajduje się już kilka wydziałów Uniwersytetu, zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców Białegostoku i regionu. Co ważne, biblioteka jest połączona z szeregiem innych obiektów, z których mieszkańcy mogą lub za chwilę będą mogli korzystać. To Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Uniwersyteckie Centrum Astronomii, Uniwersyteckie Centrum Kultury – mówi rektor prof. Robert Ciborowski.

Aktualnie pracownicy BU przygotowują się do udostępnienia zbiorów w nowym miejscu. Wypożyczalnia zostanie otworzona w najbliższy poniedziałek (21.06), a czytelnia – z początkiem nowego roku akademickiego.

– Biblioteka staje się kolejnym elementem jednego wielkiego kampusu, w którym w przyszłości znajdą się wszystkie jednostki naszego uniwersytetu – dodaje rektor.

Co się znajduje?

Na parterze gmachu biblioteki znajduje się hol, wypożyczalnia książek, magazyn, pracownie biblioteczne, pomieszczenia biurowe i techniczne. Przy wejściu głównym do budynku zamontowana została wrzutnia książek, dzięki której czytelnicy mogą zwracać wypożyczone egzemplarze bez konieczności wchodzenia do biblioteki, także poza godzinami jej pracy.

- Budynek jest nowoczesny, przestronny i dostępny. W magazynie mamy już ok. 600 tysięcy woluminów, ale zmieści się w nim nawet milion. Z kolei w czytelni będzie dostępnych początkowo 80 tys. książek i czasopism. Ten zasób będziemy się starali zwiększać – mówi dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Na piętrze najwięcej miejsca zajmuje czytelnia mająca 40 miejsc, z wolnym dostępem do książek. Oprócz tego czytelnicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenie do pracy zbiorowej. W czytelni znajdują się urządzenia pozwalające użytkownikom zarejestrować, z jakich woluminów z wolnego dostępu korzystają. Ponadto na tym poziomie znajduje się m.in. sala konferencyjna połączona z ekspozycją gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracownia komputerowa. Natomiast centralną część wyższej kondygnacji gmachu zajmuje wewnętrzny dziedziniec, na którym będzie można odpocząć na świeżym powietrzu.

Budowa gmachu biblioteki rozpoczęła się wiosną w 2019 r. Kosztowała ponad 30 mln zł, z czego ok. 26,5 mln to środki pochodzące z dotacji celowej resortu edukacji i nauki oraz sprzedaży obligacji skarbowych przekazanych uczelni przez ministerstwo.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

813 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39