Najpiękniejsze miasta Hiszpanii i smakowity poczęstunek. Ruszyły Dni Hiszpańskie

2017.04.21 11:07
Na zdjęciach hiszpańskie miasta, które są wpisane na listę UNESCO i poczęstunek składający się z szynki, oliwek i wina. Tak wyglądał początek Dni Hiszpańskich. Impreza rozpoczęła się w czwartek w Białostockim Teatrze Lalek.
Najpiękniejsze miasta Hiszpanii i smakowity poczęstunek. Ruszyły Dni Hiszpańskie
Fot: Anna Dycha
W BTL-u została otwarta wystawa fotografii

Hiszpańskie perełki na fotografiach

To jubileuszowa, 10. edycja imprezy. Dni Hiszpańskie będą w pewnym sensie podsumowaniem i próbą połączenia za pomocą języka hiszpańskiego dwóch różnych światów, historii, obyczajów, smaków, tradycji, ale też sposobów rozumienia współczesnego świata.

- Otwieramy kolejną edycję Dni Hiszpańskich. Z wieloma osobami spotykamy się od wielu lat - powiedział Grzegorz Sienkiewicz ze szkoły języka hiszpańskiego Gran Via.

Na wystawie otwartej w BTL-u można było obejrzeć fotografie hiszpańskich miast, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. To lista obiektów dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o "wyjątkowej powszechnej wartości" dla ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO.

Na zdjęciach uwieczniono m.in. fragment zabytkowej starówki Ibizy, teatr rzymski w Méridzie, labirynt kolumn w Wielkim Meczecie w Kordobie, akwedukt w Segowii czy klasztor w Cuenca.

Ci, którzy zjawili się na otwarciu wystawy, mogli też skosztować hiszpańskich specjałów, m.in. szynki, oliwek i wina.

Co jeszcze programie?

Przed uczestnikami imprezy jeszcze wiele atrakcji. W piątek (21.04) będzie można obejrzeć spektakl teatralny "Duda razonable" klasy hiszpańskiej III LO. Ponadto w programie są warsztaty ceramiki, a także warsztaty poezji hiszpańskiej z Martą Martinez Ruber z Uniwersytetu w Saragossie. Na finał piątku organizatorzy zaplanowali fiestę Española en Otro Cuento, czyli Afterparty z Innej Bajki.

Sobota (22.04) rozpocznie się od degustacji kaw uprawianych w Ameryce Południowej (wymagana rejestracja). Ponadto odbędą się kolejne warsztaty. Pierwsze z nich to warsztaty tańca reggaeton. To styl uliczny, dynamiczna mieszanka latynoskich rytmów salsy, merengue i bachaty z jamajskim brzmieniem dancehallu oraz domieszką amerykańskiego hip-hopu. Nie może oczywiście zabraknąć warsztatów flamenco - niezwykle ekspresyjnego tańca, który nieodmiennie kojarzy się z Hiszpanią. Poprowadzi je Askoa Etxebarrieta. Z kolei warsztaty malarstwa poprowadzi Laura Costa, która na co dzień pracuje w Instytucie Cervantesa w Warszawie jako nauczyciel języka hiszpańskiego. Uwielbia pracować z dziećmi i dorosłymi, a czas wolny niemal całkowicie wypełnia malarstwem. Natomiast warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomicznych będą okazją do poznania dań z Andaluzji i Extremadury. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo kroić udziec wieprzowy i poznają nietypowe smaki, np. gazpacho z malinami.

W programie są też warsztaty aktorskie z aktorami Opery i Filharmonii Podlaskiej. Będą nawiązywały do opery "Carmen". Podczas Dni Hiszpańskich nie zabraknie też postaci Pabla Picassa i hiszpańskiego street-artu. Znajdzie się jeszcze coś dla najmłodszych. Aktorzy BTL-u przeczytają dzieciom fragment tekstu hiszpańskiej klasyki.

Gwoździem programu jest koncert flamenco. Grupa Berriketan łączy w sobie najlepsze tradycje andaluzyjskiego flamenco i folkloru baskijskiego. Dwa bieguny, różne języki, inna historia, odmienne tradycje i obyczaje, które mogą i funkcjonują od wielu lat w doskonałej muzycznej symbiozie. Dni Hiszpańskie zakończy pokaz taneczny grupy Cuban Flow.

Większość wydarzeń odbywa się w Białostockim Teatrze Lalek. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: Dni Hiszpańskie 2017

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39