Najwięcej katolickich wiernych praktykuje na Podlasiu

2013.07.16 00:00
Z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że 40 proc. Polaków deklaruje uczestnictwo w mszach świętych. Najwięcej praktykujących wiernych jest w diecezji białostockiej i drohiczyńskiej.
Najwięcej katolickich wiernych praktykuje na Podlasiu
Fot: sxc.hu

Liczba uczestników niedzielnych mszy i osób przystępujących do komunii świętej w Polsce, na przestrzeni ostatnich lat, uległa znaczącym zmianom. Obecnie regularnie do kościoła chodzi 40 proc. wiernych. To o 10 proc. mniej niż w 1980 r., kiedy przeprowadzono pierwsze badania. Wzrosła z kolei liczba osób, które przystępują do komunii świętej.

Wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pokazują też, że w zachodniej Polsce mniej wiernych uczęszcza do kościoła. Z kolei we wschodniej części naszego kraju jest najwięcej praktykujących. Powyżej średniej krajowej znalazły się m.in.: diecezja białostocka i drohiczyńska.

Jak pokazują badania, co drugi wierny deklaruje, że chodzi do kościoła w miarę regularnie. Opuszcza mszę jedynie z ważnych względów np. zdrowotnych. Ponad 70 proc. katolików to tzw. katolicy niedzielni, którzy uczęszczają do kościoła w każdą niedzielę. Aż 20 proc. wiernych, według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, to tzw. katolicy świąteczni, którzy odwiedzają kościoły w związku ze świętami.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1450 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39