Największe wyzwanie, wobec jakiego Białystok może stanąć, to pomoc uchodźcom z Ukrainy

2022.02.24 16:06, Aktualizacja: 2022.02.24 16:46
Białystok przekazał wojewodzie podlaskiemu informację dotyczącą liczby miejsc, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele Ukrainy.
Największe wyzwanie, wobec jakiego Białystok może stanąć, to pomoc uchodźcom z Ukrainy
Fot: Redakcja BialystokOnline

W południe rozpoczęło się posiedzenie miejskiego sztabu kryzysowego, który zwołał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski po informacji o inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele służb odpowiadających za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście, m.in. Urzędu Miejskiego, Komendy Miejskiej Policji, Straży Pożarnej, Zakładu Gazowniczego, spółki Enea, Wodociągów Białostockich, Zakładu Energetycznego.

W jego trakcie oceniono, że największym wyzwaniem, wobec jakiego Białystok może stanąć, jest pomoc uchodźcom z Ukrainy.

- Kwestie te reguluje Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z nim organizatorem i koordynatorem tych działań jest administracja rządowa. Na podstawie tego planu Białystok przekazał wojewodzie podlaskiemu informację dotyczącą liczby miejsc, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele Ukrainy - przekazała mediom rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.

Jak zapewniła Urszula Boublej, Tadeusz Truskolaski jako prezes Unii Metropolii Polskich jest w stałym kontakcie z prezydentami największych polskich miast. Z informacji przekazanych w bezpośredniej rozmowie przez prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka wynika, że są już pierwsze sygnały ze strony ukraińskich samorządów dotyczące ich konkretnych potrzeb. Akcję pomocy miastom ukraińskim będzie koordynowała Unia Metropolii Polskich.

Około godz. 3.45 czasu polskiego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym orędziu rozpoczęcie operacji wojskowej we wschodniej części Ukrainy. Wojska rosyjskie wspierane przez oddziały białoruskie zaczęły działania militarne, w tym ostrzały wielu ukraińskich miast, w tym Kijowa i Lwowa.

W Białymstoku na kilku budynkach, m.in. Pałacyku Gościnnym Branickich przy ul. Kilińskiego wywieszono ukraińskie flagi. Żółto-niebieska flaga będzie wyświetlana też na gmachu Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej.

Na znak jedności z Ukrainą w czwartek o godz. 17.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbędzie się wiec solidarnościowy.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Michałowa, w ramach solidarności z Ukrainą, pojawiły się flagi ukraińskie, rozbrzmiał też ukraiński hymn. Samorząd Michałowa zadeklarował, że – o ile będzie taka potrzeba – przyjmie uchodźców z Ukrainy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

820 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39