Napiszą egzamin państwowy z języka polskiego

2020.03.06 10:18
Egzamin z języka polskiego jako obcego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zawsze są długie listy rezerwowe. Jak tym razem poradzą sobie obcokrajowcy? Wyniki poznamy w maju.
Napiszą egzamin państwowy z języka polskiego
Fot: PB

Zainteresowanie nie słabnie od lat

Jak wiadomo, język polski potrafi sprawić wiele trudności nawet Polakom, a co dopiero mówić o obcokrajowcach przyjeżdżających do naszego kraju, by tu żyć oraz pracować.

W najbliższy weekend (7-8 marca) Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB przeprowadzi na Politechnice Białostockiej egzamin państwowy z języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzą tym razem 44 osoby.

To będzie już czwarta edycja egzaminów, które za każdym razem cieszą się dużym zainteresowaniem. Zazwyczaj chętnych jest o wiele więcej niż miejsc, tworzą się więc długie listy rezerwowe.

Zdający przyjeżdżają do Białegostoku z całej Polski. W styczniowej sesji egzaminacyjnej brali udział kandydaci z miejsc tak odległych, jak Poznań, Kraków czy Kędzierzyn Koźle. W większości są to obcokrajowcy zza wschodniej granicy, a więc Białorusini oraz Ukraińcy, ale zdarzają się też inne narodowości, jak między innymi Estończycy, Litwini, Syryjczycy i Ormianie. Wszyscy mieszkają oraz pracują na terenie Polski i to z naszym krajem wiążą swoją przyszłość.

Na czym polega egzamin z języka polskiego jako obcego?

Egzaminy przeprowadza Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB powołane do życia 5 lat temu w ramach Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej. Studium już od ponad 10 lat zajmuje się nauczaniem języka polskiego jako obcego oraz organizowaniem imprez kulturalnych, testów, wystaw oraz warsztatów kulturowych.

Uprawnienia do przeprowadzania egzaminów państwowych z języka polskiego na poziomach A1, B1, B2 - w grupach dostosowanych do potrzeb dorosłych, dzieci i młodzieży - zostały nadane Politechnice Białostockiej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w styczniu ubiegłego roku. Warto dodać, że Polish Lab jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce północno-wschodniej, który w ogóle otrzymał tego typu uprawnienia.

Do tej pory Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB przeegzaminowało 180 osób, z czego 172 osoby przeszły testy pomyślnie i uzyskały upragnione certyfikaty. Wśród zdających cudzoziemców są lekarze, nauczyciele, managerowie, pracownicy zagranicznych banków, firm ubezpieczeniowych, coachowie, kierowcy i pracownicy budowlani. Coraz częściej zgłaszają się też firmy, które sponsorują kursy i egzamin z języka polskiego swoim zagranicznym pracownikom.

- Warto mieć świadomość, że pozytywny wynik egzaminu daje możliwość ubiegania się o obywatelstwo czy Kartę Polaka, a także ułatwia podpisanie umowy o pracę i osiedlenie się w Polsce - mówi mgr Alina Jabłońska Domurat, koordynatorka POLISH LAB.

Oficjalne wyniki marcowego egzaminu zostaną ogłoszone w maju.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1744 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39