Narodowe Święto Niepodległości w OiFP. Na scenie m.in. "Straszny dwór"

2023.11.08 10:35
Z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert "Niepodległej". Na scenie zostanie zaprezentowany koncert skrzypcowy wybitnego polskiego kompozytora oraz fragmenty opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.
Narodowe Święto Niepodległości w OiFP. Na scenie m.in. "Straszny dwór"
Fot: Michał Heller

Niepodległej. Koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędzie się w sobotę (11 listopada) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert skrzypcowy i "Straszny dwór"

W dniu upamiętnienia 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny "Niepodległa". To doskonała okazja do wspólnego uczczenia polskiej historii, muzyki i niepodległości.

Jednym z głównych punktów programu wieczoru będzie koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, który zostanie wykonany przez światowej sławy skrzypka-wirtuoza, Konstantego Andrzeja Kulkę. Muzyk zaprezentuje się w towarzystwie Orkiestry oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza to 3-częściowy utwór skomponowany w 1902 roku, który powstał w dedykacji dla Stanisława Barcewicza. Sam autor był żyjącym w latach 1876-1909 wybitnym polskim kompozytorem i skrzypkiem okresu Romantyzmu. Jego krótka, lecz intensywna kariera muzyczna przyniosła wiele wyjątkowych dzieł, w tym utwory nasycone duchem narodowym. Jego dzieła stanowiły odzwierciedlenie jego związku z walką o niepodległość Polski w okresie zaborów.

Po pierwszej części koncertu na scenie wystąpią soliści, którzy przy akompaniamencie Orkiestry oraz Chóru OiFP, zaprezentują wybrane fragmenty z opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Wśród solistów wystąpią: Anna Wolfinger, Roksana Wardenga, Rafał Bartmiński, Tomasz Rak, Paweł Czekała, Monika Ziółkowska, Paweł Cichoński, Paulina Malinowska i Krzysztof Szyfman.

Opera "Straszny dwór" to dzieło o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym. Choć ukazuje idylliczny obraz życia w polskim dworku szlacheckim, to równocześnie zawiera głęboko osadzony patriotyzm i etos walki o wolność ojczyzny. Stanisław Moniuszko tworzył w okresie zaborów, dlatego jego twórczość nasycona jest duchem narodowym i pragnieniem niepodległości. Premiera "Strasznego dworu" stała się manifestacją propolską, co czyni to dzieło jeszcze bardziej znaczącym w kontekście obchodów rocznicy odzyskania niepodległości.

Więcej informacji: Niepodległej. Koncert z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

928 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39