Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - obchody w Białymstoku

2022.03.01 07:41
Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" rozpoczną się o godz. 12.00. Z kolei o godz. 18.00 ulicami miasta przejdzie marsz "Bądź wierny, idź".
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - obchody w Białymstoku
Fot: Grzegorz Chuczun

Miejskie obchody

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto ustanowiono dość niedawno, ponieważ dopiero w 2011 r. Poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową, sowiecką okupacją".

W związku ze świętem, we wtorek o godz. 12.00 przy Pomniku "Inki" (skwer Lecha i Marii Kaczyńskich) odbędą się uroczyste obchody, w których weźmie udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Z kolei marszałek Artur Kosicki oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski składając kwiaty oddadzą hołd Żołnierzom Niezłomnym w białostockich miejscach pamięci: przy Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada (ok. godz. 9.00), przy Pomniku Danuty Siedzikówny Inki w parku Planty (ok. godz. 9.15); przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, przy ul. Kilińskiego (ok. godz. 9.20) oraz przy tablicy upamiętniającej Miejsce Skazań Żołnierzy Polski Podziemnej przy Kinie Ton (ok. godz. 9.30).

Marsz "Bądź wierny, idź"

Tego dnia, jak co roku ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Młodzież Wszechpolską.

Hasłem tegorocznego marszu jest fragment wiersza "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: "Bądź wierny, idź", a patronem Narodowe Siły Zbrojne w 80. rocznicę powstania. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą oddać hołd bohaterom powstania antykomunistycznego w powojennej Polsce.

"W tym dniu oddamy cześć i upamiętnimy naszych bohaterów, którzy przez ponad pół wieku nazywani byli bandytami i mordercami. Wszystko za sprawą komunistycznej propagandy, ponieważ Żołnierze Wyklęci z ogromnym poświęceniem walczyli o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę" – piszą organizatorzy białostockiego marszu.

Marsz rozpoczyna się o godz. 18.00 na Rynku Kościuszki przed budynkiem kina Ton, czyli miejsca, gdzie odbywały się komunistyczne procesy pokazowe na żołnierzach podziemia niepodległościowego. Po przemówieniach wszyscy uczestnicy przejdą ulicami: Kilińskiego, Mickiewicza, Świętojańską, 11 Listopada na cmentarz wojskowy.

Marsz w Białymstoku będzie już kolejnym, który odbędzie się w Podlaskiem. Zobacz także: Po marszu w Hajnówce. Więcej interwencji w stosunku do blokujących niż narodowców.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1571 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39