Narzędzie przewidujące wyniki wyborów. Socjologowie z UwB już nad nim pracują

2021.01.07 17:21
Na realizację pierwszego etapu prac badacze otrzymali grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 100 tys. zł. Narzędzie ma przewidywać wyniki wyborów organów wykonawczych gmin.
Narzędzie przewidujące wyniki wyborów. Socjologowie z UwB już nad nim pracują
Fot: Archiwum

Dane ze wcześniejszych lat

Wybory to okazja nie tylko do wybrania samorządowców czy głowy państwa, ale także do zakładów bukmacherskich. Nawet te wybory na szczeblu gminnym mogą dostarczać wielu emocji.

Projekt dr Sławomira Bartnickiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) i mgr Macieja Alimowskiego ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UwB pomoże w przewidywaniu wyników wyborów organów wykonawczych gmin.

- Na potrzeby opracowania narzędzia do przewidywania wyników wykorzystamy dane zebrane we wcześniejszych latach oraz przeprowadzimy szczegółową analizę rywalizacji wyborczej i wyników wyborów we wszystkich gminach w kraju w 2018 r. Na tej podstawie zbudowane zostaną symulacje dla wyników starć wyborczych w przyszłości – wyjaśnia dr Bartnicki.

100 tys. zł na projekt

Dr Dr Sławomir Bartnicki otrzymał grant z Narodowego Centrum Nauki, który zrealizował w latach 2015-2018. Projekt pod nazwą "Uwarunkowania reelekcji egzekutywy gminnej po 2002 roku w Polsce" pozwolił mu m.in. zidentyfikować szereg kluczowych zmiennych wpływających na szanse zwycięstwa czy przewagę wyborczą kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Razem z mgr Maciejem Alimowskim aplikowali niedawno o środki z NCBiR na prace koncepcyjne, które zostały przyznane. Ich projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej ścieżki A konkursu TANGO. Dzięki funduszom opracują wczesną wersję usługi, która mogłoby zostać wykorzystana przez podmioty komercyjne do organizacji zakładów bukmacherskich dotyczących wyborów organów wykonawczych gmin.

Konkurs TANGO ma pomóc badaczom przejść od badań podstawowych nad autorskimi pomysłami do fazy badań stosowanych. Na realizację pierwszego etapu prac, badacze otrzymali grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 100 tys. złotych. Realizacja projektu potrwa do 2022 r.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1065 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39