
Policjanci z białostockiego Oddziału Prewencji zatrzymali dwóch nastolatków – 11- i 13-latka – podejrzanych o zniszczenie boksów handlowych oraz trzech rynien spustowych odprowadzających wodę z zadaszenia stoisk wolnostojących w Augustowie. Straty oszacowano na ponad 12 tysięcy złotych.
Dyżurny augustowskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące dewastacji na terenie miasta. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji w Białymstoku. Policjanci szybko zlokalizowali dwóch chłopców odpowiadających rysopisowi sprawców. Jak ustalono, nastolatkowie uszkodzili mienie kopiąc nogami, uderzając głową oraz używając nieustalonego narzędzia.
Podczas rozmowy z policją chłopcy przyznali, że sami nie potrafią wyjaśnić motywów swojego zachowania. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny, który zdecyduje o odpowiednich środkach wychowawczych lub poprawczych wobec nieletnich.
Niszczenie mienia to jedno z bardziej uciążliwych społecznie zachowań. Powoduje straty finansowe zarówno dla właścicieli prywatnych, jak i instytucji publicznych. Warto pamiętać, że nawet osoby nieletnie ponoszą konsekwencje swoich czynów – oprócz środków wychowawczych, sąd rodzinny może zastosować środki poprawcze, włącznie z umieszczeniem w zakładzie poprawczym.
24@bialystokonline.pl