Naszyjnik z XII wieku zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

2023.01.09 15:39
Muzeum Podlaskie kontynuując swój cykl "Zabytek miesiąca" zaprezentował kolejny wartościowy eksponat. W styczniu w holu w siedzibie głównej Muzeum będzie można podziwiać naszyjnik z przełomu XI i XII wieku.
Naszyjnik z XII wieku zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim
Fot: Muzeum Podlaskie

"Zabytek miesiąca" to cykl, który polega na prezentacji wyjątkowego obiektu, nie dostępnego na co dzień. Przez miesiąc w holu w Ratuszu można podziwiać dany eksponat.

W styczniu takim zabytkiem miesiąca jest naszyjnik ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, pochodzący z przełomu XI i XII wieku. Naszyjnik wykonano z dziesięciu drutów skręconych parami, które następnie owinięto wokół siebie. Stanowi on masywną obręcz, która uformowana została w taki sposób, aby jej przednia część prezentowała się najokazalej, miała największą średnicę. Końce drutów wlutowano w srebrne sztabki, które rozklepano w taśmy, zwężające się ku końcom. Jedno z zakończeń naszyjnika zwinięto w rurkowate uszko, koniec drugiego jest odłamany. Od zewnątrz taśmy ozdobione zostały ornamentem kreskowanych linii.

Ozdoby tego typu znane są z terenów Słowiańszczyzny zarówno wschodniej, jak i zachodniej. Przeważnie stanowią elementy skarbów, rzadziej znajdowane są na cmentarzyskach. Zabytek z Czarnej Wielkiej do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przekazano jako dar. Według relacji jego znalazcy pochodzi z cmentarzyska z grobami w obudowach kamiennych.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

982 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39