Nauka, sztuka i terapia. Nowy, innowacyjny kierunek studiów na UwB

2024.06.20 15:27
Największa uczelnia w regionie zaprasza na nowy, innowacyjny kierunek. Ma on być odpowiedzią na coraz większe w ostatnim czasie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny resocjalizacji.
Nauka, sztuka i terapia. Nowy, innowacyjny kierunek studiów na UwB
Fot: UwB

Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na nowy kierunek, jakim jest Twórcza Resocjalizacja z Arteterapią. Jak przyznaje uczelnia, oferuje on "unikatowe zintegrowanie teorii i praktycznego zastosowania sztuki w procesie ponownego uspołecznienia". Na Wydziale Nauk o Edukacji, zorganizowano nawet specjalne wydarzenia promujące tę nowość, którego celem jest zachęcenie do jej studiowania oraz dyskusję, co warto ulepszyć.

Podczas spotkania liczni goście (wśród nich znaleźli się m.in. eksperci i przedstawiciele instytucji związanych z resocjalizacją oraz instytucji kultury oraz artyści i artystki) wzięli udział w zajęciach z lepienia figurek z gliny, przygotowali plecione breloki, tworzyli abstrakcyjne obrazy malowane na wodzie. Wszystko po to, by na własnej skórze przekonali się, że nauka, sztuka i terapia stanowią skuteczne połączenie w praktyce resocjalizacyjnej.

- Wprowadzenie tego kierunku do oferty edukacyjnej Wydziału stanowi odpowiedź na ograniczenia tradycyjnych metod resocjalizacji, które często okazują się nieskuteczne, a ich podstawę stanowi karanie i izolowanie. Kierunek kształci specjalistów zdolnych do współpracy z artystami w różnych dziedzinach sztuki, takich jak teatr, muzyka, plastyka i literatura. Studenci mają okazję do praktycznego zaangażowania w projekty artystyczne, co obejmuje tworzenie dzieł, organizowanie wydarzeń kulturalnych i uczestniczenie w spektaklach. Szczególny nacisk położony jest na pracę ze środowiskami defaworyzowanymi - czytamy na stronie UwB.

Dlaczego warto wybrać nowy kierunek?

Nowość uczelni jest skierowana osobom, które ukończyły studia I stopnia na kierunkach związanych z pedagogiką, psychologią, socjologią, sztuką oraz dla tych, którzy pragną połączyć swoje zainteresowania artystyczne i społeczne z profesjonalną karierą w obszarze terapii i wsparcia społecznego.

Pomysłodawcy nowego kierunku przekonują, że wybranie go jest szansą na zdobycie wiedzy teoretycznej i rozwijanie praktycznych umiejętności w pracy z grupami marginalizowanymi i grupami ryzyka. 

Osoby, które ukończą Twórczą Resocjalizację z Arteterapią na Uniwersytecie w Białymstoku, będą później mogły znaleźć zatrudnienie m.in. w placówkach resocjalizacyjnych, ośrodkach edukacyjnych, placówkach kultury, organizacjach pozarządowych.

Aby dowiedzieć się więcej o kierunku i procesie rekrutacji, należy wejść na stronę systemu IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów). Informacje dotyczące programu studiów, wymagań rekrutacyjnych, terminów oraz potrzebnych dokumentów znajdują się na stronie kierunku w systemie. Po założeniu konta możesz łatwo złożyć swoje dokumenty online.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1068 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39