Nauki ścisłe zdominowane przez mężczyzn? UwB włącza się w akcję "Dziewczyny do ścisłych"

2021.04.15 15:34
Na kierunku fizyka na UwB jedynie 20% studiujących stanowią kobiety. Uczelnia w czwartek (15.04) poinformowała, że w tym roku włącza się w akcję "Dziewczyny do ścisłych", która ma na celu zachęcać maturzystki do studiowania m.in. chemii, fizyki czy informatyki.
Nauki ścisłe zdominowane przez mężczyzn? UwB włącza się w akcję "Dziewczyny do ścisłych"
Fot: Agnieszka Jabłońska-Perkowska /UwB

Pierwszy raz

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) po raz pierwszy przystąpił do akcji "Dziewczyny do ścisłych". To ogólnopolska kampania organizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

- Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla nas i dla naszego Uniwersytetu, gdyż w naszej ofercie jest bardzo dużo kierunków z zakresu nauk ścisłych. Tak naprawdę panie studiują na wszystkich naszych kierunkach, natomiast z przykrością zauważam, że nauki ścisłe są w znacznie mniejszym zainteresowaniu wśród maturzystek niż nauki humanistyczne i społeczne - mówiła prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Tylko 20% studiujących fizykę to kobiety

Na UwB z kierunków ścisłych studenci mają do wyboru m.in.: fizykę medyczną, fizykę gier komputerowych i robotów, technologie internetowe i mobilne czy matematykę finansową.

- Na kierunku fizyka jedynie 20% studentów stanowią studentki, natomiast na informatyce współczynnik jest jeszcze niższy i wynosi 13% - przekazała prof. Izabela Święcicka.

Tymczasem na matematyce jest sytuacja odmienna.

- Aż 65% wszystkich studiujących stanowią kobiety. Ten trend większego zainteresowania matematyką przez maturzystki obserwujemy od kilku lat i liczymy na to, że przeniesie się też na inne kierunki ścisłe na naszym uniwersytecie. Warto podjąć się studiowania chemii, fizyki czy informatyki - zachęcała prorektor.

Po studiach, Uniwersytet w Białymstoku zachęca także do rozpoczęcia pracy naukowej w kadrze akademickiej.

- Zaczęłam studiować matematykę, gdyż zawsze byłam zainteresowana kierunkami ścisłymi. Będąc na studiach wszystko szło w dobrym kierunku, nauczyło mnie to analitycznego myślenia. Można też, tak jak ja zostać na uczelni, pracować dalej naukowo co też jest bardzo ciekawe. Myślę, że wszystkie maturzystki, które nie wiedzą czy wybrać matematykę nie powinny się wahać, ponieważ każdy może znaleźć tu coś dla siebie - stwierdziła Karolina Wojciechowicz absolwentka matematyki UwB.

Ogólnopolska kampania

Do podejmowania studiów ścisłych największa podlaska uczelnia będzie zachęcać kandydatki za tydzień, 22 kwietnia podczas ogólnopolskiego wydarzenia.

- Akcja będzie odbywać się z racji pandemii online. "Kierunki przyszłości" to jest hasło przewodnie tego ogólnopolskiego wydarzenia. Dlaczego warto wybrać kierunek ścisły? Po pierwsze jest to kierunek po którym można znaleźć pracę w dzisiejszych czasach, po którym nabywamy umiejętności i wiedzę, która może być nazywana wiedzą przyszłości. To kierunek, który umożliwia nam także pracę zdalną, szczególnie ważną w dobie pandemii - poinformowała Dorota Sawicka koordynatorka akcji na UwB.

Wydarzenie będzie transmitowane przez platformę Grip. Rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 17.00. Aby wziąć w nim udział, należy się zarejestrować.

Warto dodać, że "Dziewczyny na Politechniki" to równoległa kampania, która ma zachęcić młode kobiety do kształcenia się w zawodach inżynierskich.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1404 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39