Naukowiec, urzędnik, ultramaratończyk. Jacek Brzozowski nowym wojewodą podlaskim

2023.12.20 18:39
Jacek Brzozowski został nowym wojewodą podlaskim. Dotychczasowy dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta Białegostoku zastąpił na tym stanowisku Bohdana Paszkowskiego, który odszedł po 8 latach pracy.
Naukowiec, urzędnik, ultramaratończyk. Jacek Brzozowski nowym wojewodą podlaskim
Fot: MSWiA
Jacek Brzozowski odebrał nominację w siedzibie MSWiA

O decyzji premiera poinformowało dzisiaj (20.12) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a nowy wojewoda odebrał już osobiście nominację.

Sylwetka nowego wojewody

Dokładny życiorys doktora Jacka Brzozowskiego prezentuje jego uczelnia, czyli Uniwersytet w Białymstoku.

Jacek Brzozowski ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku w 2002 roku. Pracę magisterską pt. Izba poselska i izba gmin w drugiej połowie XVI wieku. Analiza porównawcza napisał pod kierunkiem prof. Ewy Dubas Urwanowicz. W 2003 roku praca została nagrodzona (I miejsce) w konkursie organizowanym przez Fundację „Aurea Demokratia” na najlepszą pracę magisterską za lata 2002-2003 z dziedziny historii powszechnej państwa i prawa.

Od 2004 roku pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

Uczęszczał na seminarium doktorskie prowadzone przez prof. Ewę Dubas – Urwanowicz i prof. Jerzego Urwanowicza. Pracę doktorską pt. Między Bydgoszczą a Lwowem. Zygmunt I a szlachta koronna w latach 1520 – 1540 obronił w Instytucie Historii i Nauk Politycznych UwB w 2012 roku. Recenzentami rozprawy byli prof. Teresa Chynczewska – Hennel i prof. Jan Dzięgielewski.

W lutym 2016 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie stosunków międzynarodowych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie. W czerwcu tego samego roku ukończył studia podyplomowe w zakresie dyplomacji kulturalnej Creative Diplomacy w Collegium Civitas w Warszawie. Staż odbył w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.

Pomysłodawca Festiwalu Dyplomatycznego im. prof. Stefana Mellera, który odbywa się na Uniwersytecie w Białymstoku od 2016 roku. Autor programu nauczania historii dyplomacji i protokołu dyplomatycznego w szkole średniej.

Członek Komisji Dydaktyki Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europu, Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych.

Od 2016 roku zainteresowania badawcze dra Brzozowskiego koncentrują się na zagadnieniach dotyczących dyplomacji publicznej, soft power, ze szczególnym uwzględnieniem kultury w relacjach międzynarodowych.

Jacek Brzozowski do tej pory pełnił funkcję dyrektora Departamentu Prezydenta Miasta Białegostoku. Prywatnie jest zapalonym ultramaratończykiem.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1460 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39