Nawet 6 tys. zł na oczko wodne? Ruszył nabór wniosków

2023.08.07 09:06
Wystartował program Moja Woda 2023. Można otrzymać sporę sumę dofinansowania do zbiornika na deszczówkę - nawet 6 tys. zł. Jak i gdzie złożyć wniosek?
Nawet 6 tys. zł na oczko wodne? Ruszył nabór wniosków
Fot: Pixabay

Ponad 130 mln zł - tyle wynosi budżet programu Moja Woda 2023 realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z funduszami wojewódzkimi. Od 3 sierpnia można składać wnioski, a warto się spieszyć, bo w poprzednich edycjach zainteresowanie było bardzo duże.

Program Moja Woda - na czym polega?

Program Moja Woda to dofinansowanie do:

- gromadzenia wód opadowych (np. zbiorniki szczelne, oczka wodne),
- retencjonowania wody (np. drenaż, zielone dachy),
- wykorzystywania zebranej deszczówki (np. pompy, filtry, zraszacze),
- zbierania wód opadowych (np. łapacze, rury).

W założeniu program ten ma chronić polskie zasoby wody poprzez zwiększanie retencji przy budynkach jednorodzinnych oraz gospodarczych i wykorzystywanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej. Drogą do osiągnięcia tego celu jest udzielenie gospodarstwom domowym dofinansowania na budowę przydomowych systemów "małej retencji" na terenie prywatnej posesji.

3 sierpnia ruszył nabór wniosków

– Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu Moja Woda jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Jak informuje ministerstwo, pozyskane pieniądze należy wydać na zakup komponentów będących trwałą częścią systemu nawadniania lub innego wykorzystywania wód opadowych, a także na koszty adaptacji elementów już istniejących.

Jak złożyć wniosek?

Nabór wniosków ruszył 3 sierpnia. Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 6 tys. zł, obejmujące do 80% kosztów stworzenia przydomowej retencji.

Jak zgłosić się do programu? W tym celu należy zarejestrować się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, skąd pobiera się wniosek. Zgłaszamy się dwutorowo - wysyłając wypełniony formularz do Funduszu za pomocą dostępnej na portali beneficjenta "Skrzynki podawczej - PDF", a także dostarczając jego wersję papierową do siedziby Funduszu.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

825 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39