POLECAMY
Mieszkańcy Grabówki, Henrykowa, Sobolewa, Zaścianek i Sowlan nie powinni korzystać z wody z kranu do celów spożywczych. Sanepid wykrył w niej ponadnormatywną liczbę enterokoków kałowych i uznał ją za niezdatną do spożycia.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wydał komunikat dotyczący wodociągu Grabówka. Badania wykazały przekroczenie dopuszczalnej liczby enterokoków kałowych, dlatego woda została uznana za niezdatną do spożycia przez ludzi. Komunikat dotyczy mieszkańców pięciu miejscowości: Grabówki, Henrykowa, Sobolewa, Zaścianek i Sowlan. Do czasu wydania kolejnego komunikatu wody nie należy pić ani wykorzystywać do przygotowywania posiłków i napojów. Sanepid informuje, że może być ona używana wyłącznie do spłukiwania toalet. Trwają działania mające przywrócić jakość wody zgodną z obowiązującymi normami. O zakończeniu ograniczeń mieszkańcy zostaną poinformowani w kolejnym komunikacie. Enterokoki kałowe są bakteriami świadczącymi o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym wody. Ich spożycie może prowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Szczególnie narażone na zakażenie są małe dzieci, osoby starsze oraz osoby z obniżoną odpornością.
Katarzyna Kozioł
24@bialystokonline.pl
Aktualności 07:40
Aktualności 2026.06.27 15:23
Nauka 2026.06.27 10:00
Sport 2026.06.27 09:00
Aktualności 2026.06.26 19:10
Kryminalne 2026.06.26 17:30
Kulinaria 2026.06.26 15:15
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji