Nie wiesz co zrobić z elektrycznymi śmieciami? Podpowiadamy!

2024.05.15 07:19
Mieszkańcy Białegostoku od jakiegoś czasu mogą korzystać ze specjalnych pojemników na elektryczne śmieci, wyróżniających się soczystym czerwonym kolorem. Na terenie miasta znajdują się 93 takie "elektrobudki".
Nie wiesz co zrobić z elektrycznymi śmieciami? Podpowiadamy!
Fot: UM Białystok

W Białymstoku znajduje się niemal sto pojemników na "elektrośmieci"

Taka możliwość istnieje w ramach umowy, którą władze miejskie podpisały z Fundacją "Odzyskaj Środowisko" i firmą MB Recycling. Charakterystyczne czerwone pojemniki zostały odpowiednio zabezpieczone, aby wyjęcie z nich odpadów było niemożliwe. Zostały również wyposażone w najnowsze technologie w zakresie monitorowania i obsługi logistycznej. Wszystko po to, żeby zawartość nie dostała się w niepowołane ręce. W ten sposób Białystok nie ponosi kosztów naprawy pojemników i ich zabezpieczania. Zebrane w ten sposób odpady poddawane są recyklingowi w woj. świętokrzyskim i łódzkim.

- Bardzo dobrze, że mieszkańcy Białegostoku mają możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Dzięki rozlokowanym na terenie miasta pojemnikom aż o około 400% zwiększyła się nasza efektywność gospodarki elektroodpadami. Liczby mówią same za siebie. W 2022 roku w Białymstoku zebrano 28 ton elektrośmieci, a w 2023 roku – po rozlokowaniu pojemników – zebrano 128 ton elektrycznych odpadów – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Masz problem, co zrobić z dużym sprzętem elektrycznym?

Działający już w Białymstoku system nie generuje kosztów po stronie miasta. Warto pamiętać też, że firma MB Recycling odbiera bezpłatnie duży, zużyty sprzęt, taki jak lodówki czy pralki bezpośrednio z domów i mieszkań białostoczan. W takim przypadku trzeba jednak się z nią skontaktować.

Mapa z lokalizacją pojemników na elektryczne śmieci jest dostępna na stronie poświęconej odpadom z terenu Białegostoku: http://odpady.bialystok.pl/pl/segregujeodpady/elektroodpady/.

Firma MB Recykling: https://mbrecycling.pl/kontakt/

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1536 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39