Nie żyje profesor z Uniwersytetu w Białymstoku

2022.04.19 11:48
W poniedziałek (18.04) zmarł prof. dr hab. Anatol Odzijewicz – były dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego, a potem także Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Nie żyje profesor z Uniwersytetu w Białymstoku
Fot: UwB
Profesor Anatol Odzijewicz

Zmarł profesor Anatol Odzijewicz – były dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego, a potem także Wydziału Matematyki i Informatyki był związany z podlaską uczelnią od 1979 r. Przez lata bardzo zasłużył się uniwersytetowi.

Profesor urodził się w październiku 1947 r. "Był wybitnym przedstawicielem szkoły fizyki matematycznej wywodzącej się od prof. Krzysztofa Maurina, twórcą jej białostockiego odgałęzienia. Głównymi obszarami jego badań były teoria grupoidów i algebroidów Banacha związanych ze strukturą W*-algebr, kwantyzacja układów fizycznych metodą odwzorowania stanów koherentnych, a także kwantowe i klasyczne układy całkowalne" – informuje Uniwersytet w Białymstoku. Przez wiele lat kierował Katedrą Fizyki Matematycznej, a także Zakładem Metod Geometrycznych w Fizyce. Przez lata pracy wychował wielu fizyków oraz matematyków. Przez 40 lat organizował także co roku konferencję międzynarodową „Wokrshop on Geometric Metgods in Physics”, w której uczestniczyli wybitni naukowcy z całego świata. Obecnie to wydarzenie jest uznawane za jedno z najbardziej znanych i rozpoznawanych spotkań fizyków oraz matematyków.

W latach 1997-2005 profesor Anatol Odzijewicz był dziekanem Wydziału Matematyczno-Fizycznego, a od roku 2008 do 2016 – dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UwB. Ponadto pełnił funkcję dyrektora Instytutu Matematyki (2005-2008 oraz 2016-2019). Warto podkreślić, że zasłynął w naszym mieście także jako społecznik. Założył w Białymstoku oddział Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami, któremu przez wiele lat przewodniczył. Był także pomysłodawcą stworzenia Skansenu w Białowieży. Za swoje liczne zasługi i działalność otrzymał różne nagrody i odznaczenia, został m.in. wyróżniony Złotą Odznaką Ministra Kultury za ratowanie zabytków architektury drewnianej.

Pogrzeb profesora zaplanowano w najbliższą środę w Orli. Szczegóły dostępne są na stronie Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

959 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39