Niechciane przedłużenie ul. Fabrycznej. Mieszkańcy zapowiadają oficjalne uwagi

2022.04.15 17:07
Mieszkańcy osiedla Sienkiewicza zapowiadają, że będą zgłaszać oficjalnie uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego, który powstał właśnie w magistracie. Najwięcej emocji wzbudza budowa przedłużenia ul. Fabrycznej.
Niechciane przedłużenie ul. Fabrycznej. Mieszkańcy zapowiadają oficjalne uwagi
Fot: UM Białystok

Urząd miejski w Białymstoku chce poprawić układ komunikacyjny na osiedlu Sienkiewicza. Urzędnicy niedawno zakończyli prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Poleską i Jagienki, w którym zaznaczyli nieco zmodyfikowany układ drogowy. Najważniejsza zmiana to wybudowanie w przyszłości szerszej ul. Fabrycznej, która łączyłaby się od ul. Jagienki z ul. Poleską. W tej chwili wąska uliczka meandruje omijając spory teren zielony. Po jej przebudowie, przebiegłaby dokładnie jego środkiem.

Projekt planu nie podoba się okolicznym mieszkańcom. Już od wielu dni głośno mówią o swoim niezadowoleniu, teraz odbyła się publiczna dyskusja ws. tego planu. W jej trakcie najwięcej uwag przedstawicielkom Departamentu Urbanistyki zgłosiły osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej drogi.

- Budowa drogi gminnej w tym miejscu znacznie zmniejszy komfort życia na osiedlu. Nie tylko spadnie bezpieczeństwo, ale też zmniejszone będą tereny zielone (jakże ważne dla tkanki miasta), z których korzystają i dzieci, jak i osoby starsze, nawet niemieszkające tuż obok. Będzie większe ryzyko zalewania ulicy w trakcie ulew. Generalnie będzie głośno, mniej bezpiecznie i mniej komfortowo - tłumaczy mieszkanka osiedla Sienkiewicza Małgorzata Linkiewicz.

Mieszkańcy zwrócili uwagę na to, że w tym momencie nie ma żadnych przeszkód, aby podjechać wygodnie do bloków i garaży, a dzięki temu, że są to drogi osiedlowe, nie ma dużego ruchu. Poza tym funkcję połączenia ulic Jagienki i Poleskiej spełniają już ulice Wąska i Chmielna. Tłumaczyli, że nie widzą potrzeby budowania tutaj ulicy.

- Klatki jednego z wieżowców będą wychodzić wprost na ulicę - niepokoi się Małgorzata Linkiewicz.

Departament Urbanistyki przebudowę ul. Fabrycznej argumentował tym, że drogi dojazdowe - ulice Wąska i Chmielna są na gruncie częściowo prywatnym, a droga gminna (o takiej klasie droga musi prowadzić do bloków) musi mieć plac manewrowy do zawracania. Ponadto podnosili, że pod ul. Fabryczną są sieci różnego rodzaju i zapewniali, że przyszła budowa drogi nie wpłynęłaby znacznie na bezpieczeństwo.

Mieszkańców osiedla Sienkiewicza to nie przekonuje. Planują złożyć swoje uwagi na piśmie i zapowiadają oprotestowanie projektu nowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Uwagi dotyczące projektu mogą złożyć w magistracie do 12 maja. Potem każdą z nich przeanalizują planiści. Niektóre będą mogli uwzględnić, pozostałe będą przegłosowywali podczas sesji białostoccy radni. To od nich będzie zależało, jak ostatecznie będzie wyglądał układ drogowy na osiedlu Sienkiewicza.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

620 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39