Niedziel z zakazem handlu będzie jeszcze więcej [KALENDARZ]

2019.01.04 12:57
Do tej pory mieliśmy dwie niedziele, gdzie handel mógł się odbywać normalnie. Teraz będzie ich jeszcze mniej.
Niedziel z zakazem handlu będzie jeszcze więcej [KALENDARZ]
Fot: AP

Od stycznia wschodzą nowe przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Dotychczas zakupy mogliśmy robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca plus dodatkowo te, które poprzedzały święta. Teraz to się zmieni.

Od nowego – 2019 - roku handel jest dozwolony tylko w jedną – ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną przed Wielkanocą.

Zakaz handlu od początku wywołuje wiele emocji

30 stycznia 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą zakazu handlu w niedzielę. Nowe przepisy weszły w życie w marcu, od początku budząc przy tym wiele emocji. Pomysłodawcy byli zdania, że wolne niedziele umożliwią ludziom spędzenie czasu z bliskimi oraz uczestniczenie w wielu wydarzeniach społecznych i kulturalnych. Niektórzy rządzący twierdzili także, iż wykonywanie zawodowych obowiązków w niedzielę jest bardzo uciążliwe i stresogenne.

Innego zdania byli m.in. studenci, dla których praca w weekendy jest w wielu przypadkach jedyną szansą na dorobienie do swojego (często skromnego) budżetu. Niektórzy obawiali się nawet, że będą musieli zrezygnować z nauki w trybie dziennym.

Wielu ekspertów także z niepokojem obserwuje wprowadzane zmiany. Specjaliści mają wątpliwość, czy nasza gospodarka okaże się wystarczająco mocna na tego typu przepis.

Tu zakupy można robić cały czas

Zakaz handlu nie dotyczy gastronomii, kin, kwiaciarni, cukierni, piekarni, sklepów internetowych, lodziarni, poczty, sklepów z prasą oraz wyrobami tytoniowymi. W przypadku punktów działających przy stacji paliw to będą mogły być one czynne, gdy ich powierzchnia nie przekroczy 80 m2. W przypadku piekarni, by nie naginać prawa - sprzedaż będzie dozwolona tylko w momencie, gdy działalność polega przede wszystkim na handlu wyrobami cukierniczymi oraz piekarniczymi, a nie jest to jedynie dodatek do oferty.

W 2020 r. ma być wprowadzony całkowity zakaz handlu w siódmym dniu tygodnia. Przy czym warto wiedzieć, że tym razem także nie zabraknie wyjątków. Zakupy zrobimy w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę wypadającą tydzień przed Wielkanocą. Zakaz nie będzie również obowiązywał w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Kiedy obowiązuje zakaz handlu:
- styczeń: 6,13, 20,
- luty: 3, 10, 17,
- marzec: 3, 10, 17, 24,
- kwiecień: 7, 21 (14 kwietnia – tydzień przed Wielkanocą sklepy będą czynne)
- maj: 5, 12, 19,
- czerwiec: 2, 9, 16, 23,
- lipiec: 7, 14, 21,
- sierpień: 4, 11, 18,
- wrzesień: 1, 8, 15, 22,
- październik: 6, 13, 20,
- listopad: 3, 10, 17,
- grudzień: 1, 8 (15, 22 - przed świętami i 29 - sklepy będą czynne).

Za złamanie zakazu będą nakładane kary - od 1 do 100 tys. zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39