Nielegalna wycinka choinek. Policja kontroluje sprzedawane drzewka

2021.12.15 15:00
Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej sprawdzają legalność pochodzenia sprzedawanych choinek. Ich praca to wzmożone patrole i kontrola obszarów leśnych, aby zapobiec nielegalnej wycince drzewek.
Nielegalna wycinka choinek. Policja kontroluje sprzedawane drzewka
Fot: Podlaska Policja

Policjanci na terenie całego województwa podlaskiego sprawdzają legalność sprzedawanych choinek. Okres przedświąteczny to czas, gdy w wielu miejscach oferowane są do sprzedaży drzewka. Policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, ale również patrolują tereny leśne, mając na uwadze miejsca nielegalnego pozyskiwania drzewek.

Monitoring i wzmożone kontrole kompleksów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek. Policjanci sprawdzają także samochody, które poruszają się po lasach oraz te przewożące choinki. Egzekwują przy tym przepisy dotyczące poruszania się pojazdów po terenach leśnych.

- Przypominamy, że sprzedawcy żywych choinek muszą posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające legalność ich pochodzenia. Zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Zatrzymanie podejrzanego o kradzież drzewka choinkowego o mniejszej wartości może skończyć się mandatem karnym do 500 zł - informuje Podlaska Policja.

W przypadku, kiedy sprawa trafi do sądu, sprawca może spodziewać się grzywny nawet do 5 tys. zł. Jeśli natomiast wartość drzewa przekroczy 500 zł, sprawca będzie podlegał odpowiedzialności za przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1096 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39