Niemal 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia

2020.03.30 13:35
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by nie lekceważyć zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa. COVID-19 "łapią" też młode osoby. Niemal 1/4 zakażeń w kraju to osoby poniżej 30 roku życia.
Niemal 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia
Fot: pixabay.com

Na twitterze Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił apel:

"Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia. #zostanwdomu"

GIS przypomina też zasady dotyczące opuszczania kwarantanny:

Kwarantanna nakładana jest na okres 14 dni. Decyzja o kwarantannie wynika z: tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r. lub może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu.

W przypadku przekroczenia granicy – kwarantanna obowiązuje przez okres 14 dni licząc od dnia następnego po dniu przekroczenia granicy. O jej rozpoczęciu i zakończeniu informuje Straż Graniczna w momencie przekroczenia granicy. Dane osób przekraczających granicę trafiają do systemu, który prowadzi wojewoda.

W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości dotyczących dat kwarantanny związanej z powrotem do kraju po 15 marca, należy kontaktować się z urzędem wojewódzkim.

Zaś w przypadku kwarantanny nakładanej przez sanepid – o jej nałożeniu informuje, również telefonicznie, pracownik sanepidu. Podczas informacji o nałożeniu kwarantanny pracownik sanepidu informuje o dacie jej zakończenia.

Po dacie zakończenia kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, obywatel automatycznie może wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie od sanepidu.

W kraju wciąż przybywa osób zakażonych

Liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1905. W wyniku COVID-19 umarło 26 pacjentów (stan z godz. 9.00). Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku 20 marca w kraju obowiązuje stan epidemii.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1184 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39