Niepokojący wzrost krzywej zachorowań. Nowe zarażenia w Grajewie i Sokółce

2020.06.15 14:33
W ostatnim w raporcie dotyczącym sytuacji epidemiologicznej w województwie podlaskim, oprócz zachorowań na COVID-19 z Białegostoku i powiatu białostockiego znalazły się kolejne z powiatów grajewskiego i sokólskiego. Od początku czerwca w województwie podlaskim wzrasta liczba aktualnie chorujących.
Niepokojący wzrost krzywej zachorowań. Nowe zarażenia w Grajewie i Sokółce
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki
Wzrasta liczba aktualnie chorujących na COVID-19

5 nowych zarażeń w Grajewie

W Grajewie od początku epidemii, przez blisko 3 miesiące, zanotowano tylko 2 zarażenia koronawirusem. Te dwie osoby już wyleczyły się. Półtora tygodnia temu zaczęły jednak codziennie pojawiać się nowi chorzy. W poniedziałek (15.06) potwierdzono ich aż 5. To: młoda kobieta, kobieta w sile wieku, młody mężczyzna, starszy mężczyzna oraz starsza kobieta. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

Obecnie w Grajewie i okolicach choruje aż 30 osób. 6 osób jest hospitalizowanych, 406 objęto kwarantanną, a 12 nadzorem epidemiologicznym.

Wszystko wskazuje na to, że w dużej mierze do rozprzestrzenienia się choroby przyczynił się pracownik fabryki płyt wiórowych Pfleiderer. Nieoficjalnie mówi się, że zaraził się on od córki, która na COVID-19 chorowała bezobjawowo. Zakład zapewnia, że sytuację już opanował. Szczegóły: Ognisko w Grajewie powiększa się. Jak wygląda sytuacja w fabryce płyt?

2 kolejne w Sokółce

W ostatnich dniach 7 nowych zachorowań odnotowano w gminach Sokółka i Dąbrowa Białostocka. Dwa z nich pojawiły się w poniedziałek. Dotyczą młodego mężczyzny oraz mężczyzny w sile wieku. Obaj przebywają w izolacji domowej.

Prawdopodobnie nowe zakażenia w powiecie sokólskim mają związek z ogniskiem epidemii w placówce straży granicznej w Kuźnicy. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto tam u kilkunastu funkcjonariuszy. Placówka w Kuźnicy pracuje normalnie.

Starosta sokólski Piotr Rećko apelował do mieszkańców: "Kochani, bardzo Was proszę o bezwzględne noszenie maseczek w miejscach publicznych. Proszę, ograniczmy kontakty z innymi. Mamy przypadki koronawirusa w powiecie. Musimy powrócić do ostrożności jak była w poprzednich miesiącach. Jest to niezbędne".

Wcześniej z podobnym apelem występował burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski.

W Augustowie koronawirus nie rozprzestrzenił się

Na razie nie ma nowych zarażeń koronawirusem w Augustowie. Były obawy, że pojawi się ich sporo po tym, jak zachorowała kobieta pracująca w tamtejszej drogerii Rossmann. Testy pozytywnie wyszły też u jej męża oraz dwójki dzieci. Po tym augustowski sanepid apelował do klientów drogerii, którzy mogli mieć kontakt z zarażoną o zgłaszanie się.

W powiecie augustowskim obecnie choruje 5 osób, a 76 jest objętych kwarantanną.

Więcej osób choruje

Od początku czerwca w województwie podlaskim wzrasta liczba aktualnie chorujących na COVID-19 - więcej osób zaraża się niż zdrowieje.

Obecnie liczba chorujących w regionie sięgnęła 200. Miesiąc temu było ich tylko 50. Najwięcej - ponad 270 - było ich 18 kwietnia.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1100 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39