Niesforne nosówki w białostockim Arsenale

2014.05.14 00:00
Rzeźby, instalacje, tkaniny oraz materiały drukowane składają się na wystawę "Niesforne nosówki". Poświęcony językowi projekt kolektywu artystycznego Slavs&Tatars zaprezentuje Galeria Arsenał.
Niesforne nosówki w białostockim Arsenale
Fot: materiały Galerii Arsenał
"Niesforne nosówki" Slavs&Tatars

Alfabety wędrowały razem z imperiami oraz religiami: łacina przemieszczała się wraz z wiarą rzymskokatolicką, alfabet arabski - z islamem i kalifatem, a cyrylica - z prawosławiem i ZSRR. Tym razem od prób narzucenia kontroli i ograniczeń zostały jednak wyzwolone nie nacje, lecz fonemy. W Arsenale "Niesforne nosówki" traktują nos, jako miejsce dźwięcznego oporu przeciw politycznemu wykorzystaniu pisma oraz alfabetów, również w celu kształtowania narodów.

Poprzez wykorzystanie języków zarówno słowiańskich, jak i turkijskich "Niesforne nosówki" podkreślają położenie Białegostoku, w pobliżu wschodniej granicy Polski oraz historyczną bliskość ludności tatarskiej.

Slavs&Tatars to kolektyw artystyczny, którego działania nawiązują do synkretycznych idei, systemów przekonań i obrzędów spotykanych wśród ludów kaukaskich, środkowoazjatyckich, środkowoeuropejskich oraz słabo znanych powiązań między nimi. Grupa jako główny przedmiot swoich zainteresowań wskazuje "tereny na wschód od byłego Muru Berlińskiego i na zachód od Wielkiego Muru Chińskiego, nazywane Eurazją".

Wernisaż wystawy w sobotę, 17 maja o godz. 18 w ramach Nocy Muzeów. Patronujemy wydarzeniu.

Więcej: Niesforne nosówki w Arsenale

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1144 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39