Niezależni filmowcy nagrodzeni

2007.11.19 00:00
W późny piątkowy wieczór poznaliśmy w Famie laureatów piątego przeglądu "Filmowe Podlasie Atakuje!". Pierwszą nagrodę oraz Nagrodę Publiczności - Złotego Golfa otrzymał film "Diabelskie nasienie".

Zrealizowało go pięć osób: Ewa Zduniak, Dorota Zaniewska, Patrycja Sokołowska, Rafał Kuczyński i Justyna Dąbrowska. Zabawny efekt osiągnęli dzięki drobiazgowej analizie zjawiska... łuskania pestek słonecznika.

W konkursie wzięło udział ponad 20 twórców, a różnorodność prac była imponująca. By wymienić tylko niektóre. Doskonałe teledyski Macieja Szupicy (jury podziękowało mu za udział w festiwalu i wskazywanie nowych dróg innym twórcom), Jacka Kościuszki (wyróżnienie za "Wizje" ełckiej grupy Sandaless), Przemka Adamskiego i Grzegorza Nowińskiego, kilkuminutowe, błyskotliwe animacje: "Nie rób drugiemu co tobie niemiłe" Sebastiana Łukaszuka i Piotra Ludwiga (druga nagroda) oraz "Fleisch" Katarzyny Kijek (wyróżnienie), filmy z zacięciem reportażowym: "Człowiek od kultury" Irka Prokopiuka (trzecia nagroda) i "Bernaczczyna" Ilony Karpiuk oraz fabuły: najciekawsza o Jamalu startującym w wyścigu o Krymską Orkę w "Mistrzu Materaca" Tomka Strzały Adamskiego i Pawła Janka Nazaruka. Markowi "Misławowi" Włodzimirowowi przyznano nagrodę Air Lulka - dedykowaną przedwcześnie zmarłemu operatorowi i twórcy kina ekstremalnego - Tomkowi "Lulkowi" Lulewiczowi.

Niezależnym filmowcom za scenerię posłużyło całe Podlasie: od Ciechanowca przez Białystok po Michałowo, Bielsk Podlaski i Bernacki Most - wioskę pod wschodnią granicą. Spora grupa, bo 13, to debiutanci, jednak wielu, np. Irek Prokopiuk, Paweł Nazaruk czy Maciek Szupica ma duże filmowe doświadczenie i na koncie nagrody prestiżowych festiwali. Jednych i drugich łączy poczucie humoru i pasja, dzięki którym ten blisko czterogodzinny filmowy maraton był prawdziwą frajdą.

Przegląd "Filmowe Podlasie Atakuje!" to inicjatywa lokalnych amatorów i referatu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury w składzie: Maciek Rant i Adam Jasiński. Dzięki niej filmy prezentowane (i nagradzane) są nie tylko podczas przeglądu w Famie, ale odwiedzają również inne miejsca w kraju i za granicą. Do tej pory pokazy "Filmowego Podlasia" odbyły się w ponad 50 polskich miastach oraz m.in. na Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Czechach i Niemczech.

Przegląd zorganizowano w ramach festiwalu kultury niezależnej Underground.pl.

andy

647 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39