Niezwykły spektakl z udziałem osób niesłyszących. Wstęp jest wolny

2016.06.27 15:23
"Wilki" to spektakl z udziałem osób niesłyszących, inspirowany losami Żołnierzy Wyklętych. Będzie go można obejrzeć 28 i 29 czerwca w Teatrze Dramatycznym.
Niezwykły spektakl z udziałem osób niesłyszących. Wstęp jest wolny
Fot: AD
Spektakl można obejrzeć w Teatrze Dramatycznym

W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów - Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło - których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące, powstał pokaz finałowy inspirowany losami Żołnierzy Wyklętych i powojennej konspiracji niepodległościowej.

- Chcielibyśmy pokazać, że o tej części historii można opowiadać także w języku migowym, w sposób ciekawy, nowoczesny, zrozumiały dla osób słyszących i atrakcyjny dla młodego pokolenia. Przygotowany w ramach warsztatów spektakl będzie przejmującą historią o miłości do Ojczyzny, przyjaźni i marzeniach w obliczu skrajnych doświadczeń. Będzie to znaczące innowacyjne przedsięwzięcie kulturalne, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu - tłumaczą twórcy projektu.

Tytuł projektu nawiązuje do słów wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta, który w swoim wierszu zatytułowanym "Wilki", poświęconym Żołnierzom Wyklętym, pisał: "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy...".

Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza, a jego fabuła inspirowana jest losami bohaterów powojennej konspiracji, walczących o wolność ojczyzny w latach 1944-1956. Spektakl ukaże najważniejsze wydarzenia z okresu działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W spektaklu usłyszymy m.in. dawne polskie pieśni patriotyczne przełożone na język migowy. Pamięć i wiedzę o Armii Wyklętej ukaże on w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.

Nad oprawą muzyczną przedsięwzięcia będą czuwali muzycy zespołu ILO & Friends. Projekt realizuje Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem".

Spektakle można obejrzeć 28 i 29 czerwca o godz. 18.30 w Teatrze Dramatycznym. Wstęp jest wolny. Patronujemy wydarzeniu.

Szczegóły: Spektakl "Wilki"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

775 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39