Nigdy nie będziesz Polakiem. Kreacje, fałszywki i neony

2013.04.10 00:00
Na dole ciemny tunel, bezkresna przestrzeń i cytaty z Adolfa Hitlera i Andersa Breivika, na antresoli latający spodek i wymowne neony. Hubert Czerepok jest przenikliwym tropicielem. Siłą nowej wystawy Galerii Arsenał jest też aranżacja postindustrialnej przestrzeni elektrowni.
Nigdy nie będziesz Polakiem. Kreacje, fałszywki i neony
Fot: Anna Dycha
Jeden z neonów Huberta Czerepoka

W projekcie "Historia i utopia" prezentowanym przy Elektrycznej artysta staje się tropicielem historii prawdziwych, aczkolwiek nieprawdopodobnych. Pokazuje to, czego wolelibyśmy nie widzieć.

Z pozoru sielskie krajobrazy – zapis rejsu dookoła wyspy, norweska przyroda – zestawia z obrazami przemocy i rozpadu. Jednym z przykładów jest cykl rysunków wzorowanych na grafikach Goi. Egzekucje z Chin? Tortury z Guantanamo? Przecież już dawno oswoiliśmy się ze zbrodnią. Podobnie ze zniszczeniem – Czerepok ze zdjęć odwzorowuje kościoły w różnych formach rozpadu. Destrukcja, zniszczenie... "Little boy" tylko z pozoru brzmi niewinnie. W rzeczywistości to replika bomby zrzuconej na Hiroszimę. Praca nabiera dodatkowych znaczeń w obliczu nuklearnych gróźb Korei Północnej. W filmach wideo artysta przywołuje też transporty do Auschwitz i prace naszych naukowców nad rakietą meteorologiczną (!). Na czarno-białych zdjęciach odtwarza historię porwania przez kosmitów (siłą elektrowni jest mnogość ciekawych zakamarków). Kosmosu nie brakuje też na antresoli. Pojazd przypominający latający spodek (obejrzeć można model wehikułu) pod koniec wojny ponoć wynaleźli naziści i przetransportowali do bazy na Antarktydzie.

Na antresoli bezapelacyjnie rządzą neony. Rozbłyskają różnymi kolorami, odbijają się w szybach. Ta wyjątkowa przestrzeń nie została pozbawiona zlewów technicznych, wyciągów, biurek, które lata świetności mają już dawno za sobą. Wrażenia potęguje wdzierający się w nozdrza zapach smarów. Przeniesione w tę rzeczywistość zdania – "Najwięcej radości sprawia upokorzyć kogoś, kto już dawno został dotknięty nieszczęściem", "To skandal, by Polak nie miał odwagi cywilnej, by uderzyć bezbronnego człowieka" czy "Tylko szczęście jest prawdziwym życiem" – porażają swoją wymową. Neonowy "Człowiek" po chwili staje się "Złowiekiem" – ciekawa gra słów. Sztukę Czerepok tworzy też z kibicowskiego hasła, "Roger, nigdy nie będziesz Polakiem". W świecący na czerwono neon "Nigdy nie będziesz Polakiem!" wpisał znak Polski Walczącej i krzyż celtycki.

Wystawa czynna do 23 maja, w czwartek wstęp wolny. Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1500 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39