Niskie kwoty w przetargu na odbiór odapadów. Możliwe, że zapłacimy mniej

2013.05.06 00:00
To może być dobra wiadomość dla białostoczan. Otwarto oferty, które napłynęły w przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Kwoty, jakie zaproponowały w nim firmy, są dużo niższe, niż szacował magistrat. Nie wykluczone, że wpłynie to na stawkę "opłaty śmieciowej".
Niskie kwoty w przetargu na odbiór odapadów. Możliwe, że zapłacimy mniej
Fot: sxc.hu

Białystok został podzielony na 6 sektorów. W każdym z nich firmy zajmujące się wywozem nieczystości mogły starać się o zamówienie. W przetargu starowało 9 przedsiębiorstw, ale do dalszego postępowania zaproszono 7. Ostatecznie do spółki Lech wpłynęło 6 ofert: konsorcjum Czyścioch z Białegostoku - MPK z Ostrołęki, konsorcjum Mobilna Obsługa Przedsiębiorców Jarosław Tarachoń - Spółdzielnia Mieszkaniowa Zachęta, MPO, Astwa, Transbud z Białegostoku oraz Koma z Ełku. Koma złożyła oferty na 2 sektory, Mobilna Obsługa... na 4, a pozostali starali się o zamówienia w 6 sektorach. Żadna oferta nie wpłynęła od konsorcjum Czyścioch bis i FBSerwis.

Wartość zamówienia w pierwszym sektorze według szacunków magistratu to 2,6 mln zł. Tymczasem MPO zaoferowało, że będzie odbierać odpady za 842 tys. zł (najwyższa z ofert sięgnęła 2 mln). W drugim - szacunkowo 3,4 mln, a oferta Transbudu 961 tys. (najwyższa - 4,9 ml); w trzecim – szacunkowo 4,6 mln, a oferta Transbudu 1,2 mln (najwyższa - 4 mln); w czwartym - szacunkowo 4 mln, a oferta MPO 1,3 mln (najwyższa - 3,4 mln); w piątym - szacunkowo 420 tys., a oferta MPO 183 tys. (najwyższa - 874 tys.); w szóstym - szacunkowo 4,43 mln, a oferta MPO 1,3 mln (najwyższa - 4,2 mln).

Według wyliczeń urzędników wartość całego przetargu to 19,4 mln zł, tymczasem gdyby wybrano wszystkie najtańsze oferty zapłaconoby firmom 5,8 mln zł, czyli 13,6 mln zł mniej niż przewidywano. Według wcześniejszych zapewnień prezydenta miasta, jeśli w przetargu pojawiłyby się oszczędności, "opłata śmieciowa" zostanie zmniejszona.

Na razie nie ma jednak co dzielić skóry na niedźwiedziu. Oferty nie zostały bowiem sprawdzone pod względem formalnym. Istnieje również możliwość odrzucenia tych, których wartość zostanie uznana za "rażąco niską". Jeszce w maju zostanie podana informacja o wyborze.

Na chwilę obecną ustalono miesięczną opłatę za wywóz posegregowanych śmieci z mieszkań o powierzchni do 40 m2 na 24 zł, od 40 do 80 m2 na 38 zł, a powyżej 80 m2 na 49 zł. Opłaty zaczną obowiązywać od lipca. Do końca maja należy złożyć deklaracje o wysokości opłaty, jaką będziemy ponosić.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

689 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39