Niższy VAT sprawił, że paliwo solidnie potaniało. Niestety tylko na chwilę?

2022.02.01 10:16
Od wtorku (1.02) obowiązuje niższy VAT na paliwo. Zamiast 23% wynosi on 8%. Taki ruch rządu sprawił, że miejscami benzyna i olej napędowy potaniały nawet o 70 gr.
Niższy VAT sprawił, że paliwo solidnie potaniało. Niestety tylko na chwilę?
Fot: pixabay

Jeszcze w poniedziałek (31.01) na białostockich stacjach paliw ceny za benzynę 95-oktanową kształtowy się w okolicach 5,90 zł/l. Dzień później, po wprowadzeniu niższego podatku na paliwo, Pb95 kosztuje już ok. 5,20 zł/l.

Różnica jest więc znaczna, plan rządu chwilowo wypalił, ale pamiętajmy, że już na przełomie roku, po ruchach władz państwa związanych z obniżeniem akcyzy, byliśmy świadkami spadku cen o 20-30 gr/l, a po kilku tygodniach przy tankowaniu znów ocieraliśmy się o stawki sięgające niemal 6 zł/l. Teraz może być podobnie.

- Nie możemy zapominać, że w dalszym ciągu ceny paliw będą uzależnione od poziomu ceny ropy naftowej i paliw gotowych na rynku europejskim oraz kursu USD/PLN i to, że zapłacimy niższy podatek, nie oznacza, że ceny pozostaną stabilne na poziomie 5 zł/l - informują eksperci z BM Reflex.

W utrzymaniu niższych cen paliwa nie pomaga napięta sytuacja pomiędzy Rosją a Ukrainą. Poczynania Władimira Putina wprowadzają na rynku dużą niepewność, a co za tym idzie, na światowych giełdach stawki za baryłkę ropy systematycznie rosną.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1154 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39