Noc Muzeów. Bezpłatne zwiedzanie, panorama z tarasu i spacer

2018.05.16 07:45
Przed nami jedyna taka noc w roku, kiedy muzea i galerie można będzie zwiedzać bezpłatnie. Placówki przygotowują też specjalne atrakcje. Noc Muzeów już w sobotę (19.05).
Noc Muzeów. Bezpłatne zwiedzanie, panorama z tarasu i spacer
Fot: Grzegorz Chuczun
Muzeum Wojska przygotowuje m.in. pokaz sprzętu

Ratusz: portrety Branickich i ocalone skarby

W Ratuszu można będzie obejrzeć portrety Izabeli i Jana Klemensa Branickich, zakupione w grudniu 2017 r. oraz wystawy "Biedermeier" i "Ocalone skarby", a także "Z granicy do muzeum", czyli prezentację dóbr kultury zatrzymanych na podlaskich przejściach granicznych. Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co 20 minut w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy.

Program: Noc Muzeów w Ratuszu

Spacer historyczny: "Utracone - odzyskane?"

"Utracone - odzyskane? Obrazy dawnego Białegostoku w pamięci jego mieszkańców" - to hasło tegorocznego spaceru historycznego, który tradycyjnie poprowadzi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. Zbiórka przed Ratuszem o godz. 22.00.

Muzeum Historyczne: hotel Ritz i "Czarna dama"

Wystawy "W białostockiej kamienicy" oraz "Dzieje papieru i papiernictwa", a także makietę hotelu Ritz można będzie obejrzeć przy ul. Warszawskiej. Zostanie także pokazany projekt "Chanajki w VR". Specjalną atrakcją będą dwa plenerowe pokazy filmu "Czarna dama" (obowiązują bezpłatne wejściówki).

Szczegóły: Noc Muzeów w Muzeum Historycznym

Muzeum Rzeźby: nowa wystawa, instalacja i performance

Nowa wystawa rzeźby Michała Jackowskiego będzie główną atrakcją w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Odsłonięta zostanie też instalacja-rzeźba "Sticky pink" - performance nią inspirowany można będzie obejrzeć na Rynku Kościuszki. Dla dzieci przygotowano warsztaty.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Muzeum Wojska: pokaz sprzętu, warsztaty, kiermasz

W programie znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego, zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej, wycieczki autokarowe, kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Wojska w Białymstoku

Muzeum Pamięci Sybiru: plenerowa wystawa i happening

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów będzie poświęcona odkrywcom Syberii. Na Rynku Kościuszki zostanie otwarta plenerowa wystawa dotycząca Bronisława Piłsudskiego i innych polskich badaczy XIX wieku, zesłanych na Syberię. W planach jest też happening artystyczny towarzyszący wystawie. Polegać będzie na wysypywaniu piaskiem barwionych portretów braci Piłsudskich. Oczywiście można też zwiedzić wystawę w siedzibie przy ul. Sienkiewicza.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru

Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji: pałacowe piwnice i doświadczenia

Koniecznie zajrzyjcie też do Pałacu Branickich. Można tam będzie zwiedzić piwnicę z pałacowym systemem ogrzewania podpodłogowego, a także obejrzeć wystawy w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji i wziąć udział m.in. w pokazach doświadczeń chemicznych i przygotowywania leków. Nie zabraknie atrakcji na dziedzińcu.

Program: Noc Muzeów na UMB 2018

BOK/CLZ: wystawy i gra miejska

Zwiedzanie wystaw i gra miejska - oto atrakcje, które przygotował Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W tym roku po raz pierwszy w historii BOK/CLZ część oprowadzań będzie tłumaczona na język migowy.

Program: Noc Muzeów w CLZ

Galeria Arsenał: "Zwierzę mocy" dla dużych i małych

Uczestnicy warsztatów "Zwierzę mocy" zastanowią się nad cechami, które mają, lub mieć by chcieli. Dzięki temu stworzą zwierzęcy totem, czyli niewielkie wyobrażenie naszych wielkich, wewnątrzzwierzęcych możliwości. Zwiedzić można też wystawy.

Program: Noc Muzeów w Galerii Arsenał

Galeria im. Sleńdzińskich: atrakcje w 3 siedzibach

Podczas "Wielkiej gry" można będzie poznać trzy pokolenia Sleńdzińskich. Warto obejrzeć też nową wystawę "Punkt - Linia - Plama" artystów z Grodna i zbudować najjaśniejszy model miasta. Nie zabranie też wydarzeń związanych z fotografią – Galeria przygotuje atelier fotografa, macie też szansę zostać sportretowanym przez Adama Tuchlińskiego.

Program: Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego 24a), Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Legionowa 2), Noc Muzeów w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Wiktorii 5)

Książnica Podlaska: panorama miasta z tarasu

W programie jest zwiedzanie Galerii Parter i Działu Zbiorów Specjalnych (prezentowane będą dokumenty życia społecznego z okresu międzywojennego). Atrakcją będzie wejście na taras, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Program: Noc Muzeów w Książnicy Podlaskiej

Opera: nocna panorama miasta z dachu

Podziwianie nocnej panoramy miasta z operowego dachu i obserwacja gwiazd z ogrodów – to największe atrakcje Nocy Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zajrzeć można też będzie za kulisy dużej sceny, obejrzeć wystawy i posłuchać muzyki w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Program: Noc Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej

WOAK: kolaże i lampiony ze słoików

Warsztaty plastyczne dla całych rodzin i wystawa malarstwa - w Noc Muzeów włącza się też Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Wystawa prezentuje prace Mariana Zakrzewskiego - pejzaże oraz sceny rodzajowe w historycznym ujęciu. Podczas warsztatów będzie można wykonać kolaże, a także lampiony ze... słoików i puszek.

Program: Noc Muzeów w WOAK-u

Noc Muzeów w regionie

W Muzeum Ikon w Supraślu po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ikony odnalezione z XVII-wiecznej przegrody ołtarzowej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu, a także fotografie cerkwi i klasztoru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu wykonane w latach 1907–1910. Można będzie obejrzeć wystawy, nie zabraknie rodzinnych warsztatów.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza na wystawę biżuterii "Klejnoty i uczucia", a także wykład i zajęcia z nią związane. W programie są też: prezentacja obrazu "Rinaldo i Armida" pochodzącego z dawnego pałacu Branickich w Choroszczy i przypomnienie mało znanych przedstawicieli rodu Moes, właścicieli fabryki w Choroszczy.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Tylko w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zobaczyć można będzie prawdziwą leśną bimbrownię i posłuchać o tradycyjnych metodach produkcji alkoholu. W rolę bimbrownika wcieli się aktor teatralny i filmowy - Ryszard Doliński.

Program: "Historia z procentami" - Noc Muzeów w skansenie

Więcej: Noc Muzeów

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39